Czy te krople do nosa mogą mieć zły wpływ na płód?

Witam serdecznie oraz z wielkim strapieniem jestem w 8 tyg ciąży i stosuje krople do nosa xylometazolin. Jestem od nich od wielu lat uzależniona i pare razy dziennie muszę psikac do nosa inaczej się udusze. Czy przenikają one do płodu? Czy szkodzą? Nie umiem ich odstawić a już psychicznie wariuje boje sie i dziecko

Redakcja abcZdrowie

Witam, producent nie zaleca stosowania tych kropli podczas ciąży, zatem sugeruję poinformowanie ginekologa prowadzącego ciążę o stosowaniu leku. A pod tym adresem odpowiedź naszego eksperta na pytanie o te krople do nosa: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/niezyt-nosa-w-14-tygodniu-ciazy. Natomiast tutaj inne wskazówki dotyczące problemów z obrzękiem śluzówki nosa w ciąży: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nawilzanie-nosa-w-ciazy. Jeśli nieżyt nosa utrudnia Pani funkcjonowanie, proszę skontaktować się z laryngologiem. Pozwoli to na dobranie odpowiedniego, bezpiecznego dla rozwijającego się płodu, preparatu, specjalista może również wdrożyć diagnostykę. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Te krople mogą spowodować skurcze macicy i poronienie. Zaburzenia drożności nosa nasilają się w trakcie ciąży. Należało to wyleczyć przed ciążą. teraz to pozamiatane.