Czy te tabletki zadziałają w takiej sytuacji?

Dzień dobry, przyjmowałam przez 5 dni dawkę dwóch tabletek luteiny 50 zgodnie z zaleceniami lekarza. Polknelam je, a potem doczytałam , że przyjmuje się. Je podjęzykowo. Czy to duży błąd? Powinnam przyjść prawidłowo znów przez ten sam okres 5 dni podjęzykowa tabletki ? Tabletki miały mi wywołać miesiączkę. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety tabletki przyjęte w nieprawidłowy sposób mogą nie zadziałać prawidłowo.

Luteina nie powinna być połykana, lecz trzymana pod językiem aż do całkowitego rozpuszczenia. Jest to konieczne, aby progesteron, który zawarty jest w luteinie wchłonął się do krwioobiegu. Możliwe jest to dzięki naczyniom krwionośnym zlokalizowanym pod językiem.

Jest więc wielce prawdopodobne, iż będzie musiała Pani przyjąć luteinę ponownie – zwłaszcza jeśli zażyte tabletki nie przyniosły oczekiwanego rezultatu, a więc nie wywołały miesiączki. Proszę również pamiętać, że alternatywą do luteiny podjęzykowej jest wersja dopochwowa, która wykazuje takie same działanie.

Charakterystyka luteiny znajduje się pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/luteina.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.