Czy nie pospieszyłam się z wzięciem tabletki?

Witam. Nie miałam miesiaczki od 3 miesięcy więc zgłosiłam się do ginekologa. U lekarza dowiedziałam się że jest to spowodowane zespołem policystycznych jajnikow. Dla złagodzenia objawow choroby tj. Nadmierne owłosienie, zaproponowano mi tabletki antykoncepcyjne Balera. Ginekolog przepisał mi luteinę 2×2 przez 5 dni w celu wywołania miesiaczki. Minęło 7 dni odkąd skończyłam brać luteinę i wczoraj podczas stosunku zauważyłam spora ilość jasno czerwonej wydzieliny. Zażyłam więc pierwsza tabletkę Belara. Rano wydzieliny już nie było. Czy nie pospieszyłam się z wzieciem tabletki? Proszę o pomoc. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli krwawienie ustało po nocy i nie wróciło, to prawdopodobnie nie była to miesiączka, choć trudno bez badania ustalić źródło krwawień. Warto jednak wiedzieć, że przyjmowanie progesteronu może skutkować m.in. pojawieniem się plamień śródcyklicznych. Więcej o stosowaniu syntetycznego progesteronu pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/luteina-dopochwowa-charakterystyka-wskazania-niedobor.

Jeżeli tak było w Pani przypadku, to faktycznie pospieszyła się Pani i niepotrzebnie rozpoczęła stosowanie pigułek hormonalnych, które powinno się zażywać od 1. (ostatecznie 2.-4.) dnia cyklu. W tej sytuacji warto skonsultować się z ginekologiem lub kontynuować zażywanie pigułek zgodnie ze schematem, a w międzyczasie umówić się na wizytę kontrolną do specjalisty.

O tym, jak należy prawidłowo stosować antykoncepcję hormonalną przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.