Czy zażywając tabletki antykoncepcyjne mogę wziąć syntetyczny progesteron?

Witam! Otóż mam 18 lat i zawsze miałam nieregularne miesiączki, np. jedną na 2-3 miesiące. Ginekolog zapisał mi syntetyczny progesteron. Brałam 2 razy dziennie po 1 tabl. Brałam je 8 dni i później dostałam miesiączkę. Ginekolog wcześniej mi zapisał do tego tabletki antykoncepcyjne. I jak dostałam miesiączkę to od razu wzięłam pierwszego dnia pierwszą tabletkę. Teraz skończył mi się cały blister, mam drugi dzień przerwy a okresu brak;/ I mam takie pytanie czy mogę wziąć syntetyczny progesteron, żeby dostać ten okres? Czy to będzie miało jakieś skutki uboczne, skoro wcześniej brałam tabletki antykoncepcyjne? Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Po pierwsze proszę nigdy nie brać żadnych leków hormonalnych na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem. Obecnie przyjęcie progesteronu jest bezcelowe, a może wpłynąć na dalsze rozregulowanie krwawień. Syntetyczny progesteron działa na podobnej zasadzie (w kwestii wywoływania krwawienia, które de facto miesiączką nie jest), jak tabletki antykoncepcyjne. Przy tabletkach dwuskładnikowych krwawienie może wystąpić po kilku dniach od wzięcia ostatniej tabletki. Czasem może nawet wcale nie wystąpić w pojedynczych cyklach i nie powinno być to powodem do niepokoju. Tabletki z czasem na pewno wyregulują Pani krwawienia, kiedy organizm przyzwyczai się do sztucznie kontrolowanego cyklu.

Pozdrawiam serdecznie!