Krwawienie i ból w ciąży

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry,

w sytuacji, gdy nie ma Pani pewności odnośnie tego, czy jest w ciąży warto udać się na konsultację ginekologiczną. Specjalista na podstawie badania ginekologicznego i USG będzie mógł dokładnie zweryfikować, czy wskazane przez Panią objawy faktycznie są oznaką ciąży. Niestety nie wspomina Pani w pytaniu, kiedy dokładnie został wykonany test. Zazwyczaj testy wyróżnia wysoka skuteczność w wykrywaniu ciąży, jednak zdarza się, że mógł on być wykonany za wcześnie – w takich przypadkach jego wynik nie będzie wiarygodny. Najlepiej wykonać test nie wcześniej niż 10 dni od możliwego zapłodnienia, a jeżeli testy posiadają mniejszą czułość warto poczekać z wykonaniem kilka dodatkowych dni. Warto jeszcze dla pewności zrobić badanie beta HCG, czyli pomiar stężenia hormonu o nazwie gonadotropina kosmówkowa (HCG) w surowicy. Należy wykonać go po terminie spodziewanego okresu w sytuacji, gdy ten się nie pojawił. Proszę pamiętać, że brak lub opóźnienie okresu może wynikać również z innych przyczyn, np. długotrwałego stresu, różnych schorzeń itp. i nie zawsze musi być to objaw ciąży. Konsultacja z ginekologiem powinna rozwiązać wszelkie Pani wątpliwości.

Do tego czasu zachęcamy do zapoznania się z artykułami dostępnymi na naszym portalu, z których dowie się Pani więcej na temat objawów ciąży oraz testów ciążowych:

https://portal.abczdrowie.pl/test-ciazowy

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-ciazy

Warto również przeczytać, jak na pytania dotyczące podobnej tematyki odpowiadają specjaliści abczdrowie.pl:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/niebieskie-zylki-na-piersiach-a-mozliwosc-ciazy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bole-podbrzusza-powiekszenie-sie-piersi-bole-jajnikow

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/prawdopodobienstwo-ciazy-jakie-sa-objawy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową.

W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy