Czy te wszystkiego objawy mogą być na tle nerwowym?

Witam serdecznie, mam pytanie o nerwice i choroby somatyczne. W ostatnim czasie mam dużo stresu, właściwe ciągle czuje napięcie. Mam różne dolegliwości np. problemy z żołądkiem, nie odczuwam głodu, prawie nic nie jem, a ciągle mam wrażenie, że mam pełny brzuch. Dostałam od lekarza leki na nerwice żołądka, po której jest zdecydowanie lepiej, za parę dni mam gastroskopie. Robiłam wyniki krwi na helicobacter i wyszło na pograniczu. Dzisiaj dostałam ciśnienie 150/100 i puls 124. Pojechała do szpitala (niestety nie mieszkam w Polce) i w szpitalu się dowiedziałam, że to normalne, że mam wziąć ibuprom napić się wody, polezeć i mi przejdzie. Nie zrobili żadnych badań, nawet ciśnienie nie chcieli zmierzyć. Czy te wszystkiego objawy mogą być na tle nerwowym? Mam też czasem takie bóle między łopatkami. I pojawiły się u mnie plamienia między miesiączkami. Czasem się zastanawiam czy to wszystko może być od stresu czy powinna wykonać jakieś badania dodatkowe. Z góry dziękuję za odpowiedź :)

Szanowna Pani,

wskazana jest konsultacja kardiologiczna i ginekologiczna oraz szczegółowa diagnostyka.

Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią,
Napisała Pani: „Czasem się zastanawiam czy to wszystko
może być od stresu”. Może.
Problemy, które Pani opisuje mogą być reakcją obronną
ludzkiej psychiki na stres, lęk, przeżywane emocje,
czy traumatyczne przeżycie w przeszłości.
Możliwe, że źródłem Pani dolegliwości jest brak snu,
przeżywane emocje, stres czy przemęczenie.
Objawy, które Pani opisuje, w tym lęk o własne zdrowie i życie,
często też towarzyszą zaburzeniom nerwicowym.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji, po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu
okoliczności, które doprowadziły do opisanych zaburzeń.
Żeby skutecznie Pani pomóc Pani należy poznać
dokładnie naturę problemu, dotrzeć do jego źródeł
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Panią do skonsultowania problemu z psychologiem
i ewentualnie do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani odzyskać spokój, równowagę wewnętrzną
i wypracować umiejętności radzenia sobie ze stresem,
uwzględniając również jego konsekwencje.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl