Czy te zmiany w klatce piersiowej należy leczyć i co to jest?

Mój mąż ma 37 lat. Jest po nowotworze jądra z przerzutami na płuca. Oczywiście po chemioterapii 4 kursy BEP oraz torakotomii (wrzesień 2009 rok). Markery w normie, również TK klatki piersiowej pod względem onkologicznym w normie (występuje guzek 4-5 mm nie usunięty, nie wiem dlaczego podczas operacji, cały czas pod kontrolą - wielkość cały czas nie zmienia się). Interesują mnie pozostałe zmiany na płucach, czy nie powinny być one skonsultowane przez specjalistę i co to może być. Nadmienię, iż mąż ciężko oddycha. Nie wiem, może to związane jest z jego nadmierną otyłością i dużym skrzywieniem przegrody nosowej. Ostatnie badanie Tk z dn. 24.09.10, brzmi tak: „Obraz stacjonarny z bad. z czerwca 2010, w segm. 3 płuca prawego przyśrodkowo niewielki obszar pasmowatych zmian niewidmowo-włóknistych, wym ok. 31x13 mm ze zwapnieniami w jego obrębie łączący się na pozycji łuku aorty z położonym przy opłucnej śródpiersiowej obszarem o podobnym charakterze gr. do 7mm. Pojedyńczy podopłucnowy guzek w segm. 3/4 płuca prawego śr. 4-5 mm. Niewielkie zmiany włókniste w segm. 5 płuca lewego. Śródpiersie bez powiększonych węzłów chłonnych. Jamy opłucnowe wolne od płynu.” Czy te zmiany w klatce piersiowej należy leczyć i co to jest? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie mając do dyspozycji dokumentacji zdjęciowej oraz nie mogąc porównać obu wyników, nie mam prawa się wypowiadać. Jednak istotny jest komentarz zawarty przez radiologa na początku opisu tomografii - obraz stacjonarny w porównaniu z badaniem(...). Oznacza to, iż obraz narządów klatki piersiowej nie uległ zmianie w porównaniu ze wspomnianym badaniem.

Pozdrawiam