Czy ten lek obniża libido?

Witam Leczę się psychiatrycznie od Ponad 2 lat z przerwą półroczną przez to mam bardzo duży dyskomfort odnośnie dużego spadku libido przez tą wróciły mi zaburzenia depresyjne został mi wypisany lek brintellix 10 mg zapewniono mnie że on nie wpływa na popęd seksualny ale moje obawy są takie że jednak on wpływa i moje pytanie brzmi czy ten lek obniża Libido? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

głównym składnikiem Brintellixu jest wortioksetyna, która – w uproszczeniu - stymuluje proces przekaźnictwa serotoniny w ludzkim mózgu. Serotonina to hormon kontrolującym i regulującym działanie neuroprzekaźników odpowiedzialnych za wywoływanie poczucia lęku. Z reguły leki antydepresyjne wpływają na libido, znacznie go zmniejszając. Jednak Brintellix, który Pan przyjmuje, jest specyfikiem nowej generacji, który w założeniu powoduje znacznie mniej skutków ubocznych niż standardowe antydepresanty. Nie opisano dotychczas wpływu tego medykamentu na spadek libido, zatem nie można od razu upatrywać zmiany Pana samopoczucia w stosowaniu wskazanego środka.

Istnieje możliwość, że Pan właśnie w ten sposób reaguje na podany lek, jednak być może wchodzi on w interakcję z innymi przyjmowanymi przez Pana środkami lub używkami, np. papierosami. Proszę pamiętać także, że zaburzenia sfery seksualnej mogą być również jednym z objawów depresji. Sugerowałabym także wykonanie badań tarczycowych, w tym oznaczenie poziomu prolaktyny i testosteronu i konsultację z lekarzem. Warto temat spadku popędu seksualnego poruszyć także podczas indywidualnych spotkań z psychoterapeutą.

Więcej informacji na temat znajdzie Pan w tych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/leki-przeciwdepresyjne-a-seks,

https://portal.abczdrowie.pl/depresja-u-mezczyzn.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.