Czy ten pieprzyk jest zmianą złośliwą?

Dzień dobry mam duży pieprzyk na twarzy przy uchu kolor ciemny i jasny brąz , kształt okrągły ale poszczępiony , znamię składa się tak jak by z kulek "wrzodzików" czasami krwawi , zdarza się że kawałek przeschnie i odpada ale pod spodem rośnie już na jego miejsce kolejna "kółeczka" dermatolog przyjmie mnie za kilka miesięcy czy to może być zmiana złośliwa ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

każde znamię barwnikowe może być zmianą złośliwą, dlatego tak ważne jest, aby obserwować wszelkie znamiona i w przypadku jakichkolwiek podejrzeń konsultować je ze specjalistą – w pierwszej kolejności z dermatologiem.

Nie jesteśmy w stanie na odległość stwierdzić, czy zmiana na twarzy, która występuje u Pani jest złośliwa. Może to zrobić tylko lekarz, który obejrzy znamię podczas badania dermatoskopowego i stwierdzi, czy należy je usunąć oraz poddać badaniu histopatologicznemu.

Takie badanie jest całkowicie bezinwazyjne i bezbolesne, a umożliwia zobaczenie głębszych struktur, gdyż urządzenie służące do badania zawiera nawet 10-krotne powiększenie. Zachęcamy więc do jak najszybszej konsultacji z dermatologiem.

Szczegółowe informacje na temat dermatoskopii znajdzie Pani w artykule pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/dermatoskopia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.