Czy ten poziom CRP w ciąży jest groźny?

Dzień dobry. Robiłam rok temu badanie CRP, wynosiło wówczas 3,5. Obecnie mam 7,29 (jestem w ciąży). Ginekolog nie widzi w tym nic złego, ale zastanawiam, czemu moje crp jest ciagle podniesione - czy powodem może być moja ósemka, która zle wyrosła? Boli co jakiś czas i czasami muszę czyścić u dentysty dziąsła przy niej, bo zbiera się tam pokarm.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w zależności od laboratorium, normy dla CRP są różne. Zakłada się, że w ciąży fizjologiczny poziom CRP nie powinien przekraczać 5 mg/L, jednak do 10 mg/L wciąż białko c-reaktywne nie powinno budzić niepokoju. Po prostu taka wartość nie wskazuje na żaden toczący się stan zapalny w organizmie, a co ciekawe – w III trymestrze ciąży CRP może być jeszcze wyższe.

Więcej informacji odnajdzie Pani pod tym adresem: https://parenting.pl/badanie-crp-wskazania-badanie-a-ciaza.

CRP – wraz z dolegliwościami, na które uskarża się ciężarna – jest niepokojące, gdy jego wartość przekracza 40 mg/L (a w przypadku niektórych infekcji bakteryjnych, stanowiących oczywiście zagrożenie i dla matki, i dla dziecka, CRP przekracza normy nawet dwudziestokrotnie).

Zatem nic dziwnego, że ginekolog prowadzący ciążę nie widzi w wyniku Pani badania nic niepokojącego – poziom powyżej 7 mg/L nie sugeruje żadnej infekcji wymagającej przedsięwzięcia jakichkolwiek kroków. Oczywiście warto rutynowo powtarzać badanie, by sprawdzić czy tendencja wzrostowa będzie się utrzymywać. Gdyby CRP przekroczyło poziom 10 mg/L może być wskazane zastosowanie antybiotykoterapii – faktycznie nawet infekcje bakteryjne z powodu próchnicy zęba mogą powodować wzrost poziomu białka c-reaktywnego.

Jeśli jest Pani zainteresowana, to więcej na temat tego parametru badań dowie się Pani z naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/stan-zapalny-w-organizmie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.