Czy słusznie przepisano antybiotyk?

Córka 14 lat przez 3 dni goraczkowala powyzej 38 stopni, w 2 dobie crp wyniosło 57,1. Po 3 dobie wlaczono antubiotyk. Czy słusznie

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak, prawdopodobnie włączenie antybiotyku jest uzasadnione w tej sytuacji. CRP, czyli tzw. białko ostrej fazy, jest markerem stanu zapalnego. Badanie na oznaczenie poziomu CRP wykonuje się często po to, by sprawdzić czy organizm toczy infekcja.

U zdrowego człowieka stężenie tego białka nie powinno przekraczać 5 mg/l, gdy jest wyższe – może wskazywać szereg chorób. Np. trzycyfrowe wartości dla CRP sugerują rozwijający się nowotwór, a infekcja Helicobacter pylori, sprawcy wrzodów żołądka, oscyluje w granicach 500 mg/l. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/podwyzszone-crp-diagnostyka-choroby.

Przy różnicowaniu infekcji bakteryjnej i wirusowej CRP ma również duże znaczenie – to infekcje bakteryjne powodują wzrost CRP, wirusowe nie. Zatem przy podwyższonym CRP wskazana jest antybiotykoterapia.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/antybiotyki-bierz-z-glowa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.