Czy ten przyrost b-HCG jest prawidłowy dla rozwoju ciąży?

Witam, Jestem w ciąży. W 24 dc zrobiłam badanie bHCG, wynik - 26,6, w 26dc 61,0, w 30 dc 354,8, w 39 10 224,0 a w 47 dc 32119,6 - na ostatniej wizycie 3.04) lekarz stwierdził, że ciąża jest wewnątrzmaciczna, pęcherzyk żółtkowy obecny o średnicy 3mm. Martwi mnie jednak ostatni przyrost bHCG - jej strasznie wolny przyrost - czy jest on odpowiedni, czy może świadczy o czymś niedobrym? Pozdrawiam serdecznie

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przyrosty beta-HCG są najbardziej intensywne we wczesnej ciąży. Później hormon ten rośnie nieco wolniej. Proszę pamiętać, że powolny wzrost nie zawsze świadczy o wystąpieniu nieprawidłowości i na tym etapie raczej nie ma już wskazań do kontrolowania gonadotropiny kosmówkowej – chyba, że lekarz zadecyduje inaczej.

Oprócz przyrostów beta-HCG ważne są bowiem wyniki badań USG. Jeśli lekarz potwierdził ciążę oraz jej prawidłowy rozwój, to najprawdopodobniej nie ma się Pani czego obawiać.

Proszę stosować się do zaleceń ginekologa, który prowadzi ciążę. Poniżej umieszczamy przykładowe pytania z tej tematyki:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyrost-bhcg-przez-kilka-dni, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyrost-beta-hcg-po-3-dniach, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zinterpretowanie-przyrostu-beta-hcg.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.