Czy ten ucisk w klatce piersiowej może mieć związek z nerwicą?

Witam, mam 18 lat. Od jakichś trzech miesięcy czuję codziennie ucisk w klatce piersiowej. Nieraz narasta, a czasami w ogóle go nie czuję. Przeważnie wieczorem ucisk jest większy. Do tego dochodzą problemy z oddychaniem. Od tego wszystkiego zacząłem odczuwać niepokój, że coś mi się dzieje poważnego. Wszystko zaczęło się gdy odstąpiłem z siłowni (czyli jakiejkolwiek mojej aktywności fizycznej) z powodu koronawirusa. Gdy teraz chcę wrócić do aktywności fizycznej ucisk się nasila co mnie zniechęca i nie mogę przez to ćwiczyć. Co to może być? Czy to newica?

Witam Pana,

Objawy, które Pan opisuje, w tym lęk o własne zdrowie,

lęk że coś się stanie, często towarzyszą wskazują na zaburzenia lękowe, nerwicowe.

Prawdopodobnie stres związany z koronawirusem lub jakieś przykre doświadczenia z przeszłości wywołały u Pana bezpodstawny,

a jednak dla Pana zatrważający lęk.

Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas osobistej

konsultacji po wnikliwym przyjrzeniu się różnym sytuacjom

i wydarzeniom na przestrzeni Pana życia, które doprowadziły

do opisanych zaburzeń.

Osoby cierpiące na zaburzenia nerwicowe często też mają uczucie

duszności, ucisku w klatce piersiowej, kołatanie serca itp.

Jednak koncentrowanie się nawet na niewielkich dolegliwościach

powoduje, że lęk o zdrowie i lęk o własne życie narasta

i coraz trudniej go ujarzmić.

Zaburzenia nerwicowe nie tylko dezorganizują życie, ale też przynoszą poczucie niepewności i zagubienia, ograniczają niezależność, hamują aktywność społeczną i utrudniają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, zabierając tym samym całą radość życia.

Zaburzeniom nerwicowym często towarzyszy rozdrażnienie,

napięcie psychiczne, znaczne obniżenie nastroju,

nieumiejętność odpoczywania…

Żeby Panu pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę Pana

problemu, dotrzeć do jego źródeł i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.

Zachęcam Pana do podjęcia odpowiedniej psychoterapii.

Terapeuta pomoże Panu wypracować umiejętności radzenia sobie

ze stresem, z emocjami, a także uporać się z lękami i pozostałymi

dolegliwościami, dzięki czemu odzyska Pan spokój, równowagę wewnętrzną i radość życia.

Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/