Czy jest u mnie ryzyko zawału?

Witam! Miesiąc temu miałem ekg, echo oraz próbę wysiłkową, lekarz kardiolog nie stwierdził żadnych odchyleń, jedyne co wpisał to cechy krążenia hiperkinetycznego, wydolność 100%, ruch jak najbardziej wskazany. Mój problem jest taki, że podczas wysiłku kontroluję oddech, boję się, że serce nie wytrzyma (mam nerwicę lękową) panicznie boję się zawału. Mam 29 lat, nie jestem otyły, w rodzinie jednak choroby serca się zdarzały. Jak poradzić sobie z oddechem i oddychać znów nieświadomie ? Wyniki krwi także wszystkie w normie.

Witam Pana,

Spokojnie. Jeżeli wszystkie badania są w porządku to zawał

Panu nie zagraża.

Objawy, które Pan opisuje, w tym lęk o własne zdrowie, lęk przed zawałem,

lęk przed uduszeniem się, lęk że coś się stanie, często towarzyszą

zaburzeniom lękowym, nerwicowym.

Prawdopodobnie stres lub jakieś przykre doświadczenia

z przeszłości wywołały u Pana bezpodstawny,

a jednak dla Pana zatrważający lęk.

Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas osobistej

konsultacji po wnikliwym przyjrzeniu się różnym sytuacjom

i wydarzeniom na przestrzeni Pana życia, które doprowadziły

do opisanych zaburzeń.

Ludzie cierpiący na zaburzenia nerwicowe często doświadczają

różnych nieprzyjemnych objawów somatycznych wywołanych

rozchwianiem równowagi układu wegetatywnego.

Jednak koncentrowanie się nawet na niewielkich dolegliwościach

czy ma oddechu powoduje, że lęk o zdrowie, lęk przed uduszeniem się

i lęk o własne życie narasta i coraz trudniej go ujarzmić.

Zaburzenia nerwicowe nie tylko dezorganizują życie, ale też przynoszą

poczucie niepewności i zagubienia, ograniczają niezależność, hamują

aktywność społeczną i utrudniają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie,

zabierając tym samym całą radość życia.

Zaburzeniom nerwicowym często towarzyszy rozdrażnienie,

napięcie psychiczne, znaczne obniżenie nastroju,

nieumiejętność odpoczywania…

Żeby Panu pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę Pana

problemu, dotrzeć do przyczyny Pana lęków

i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.

Zachęcam Pana do podjęcia odpowiedniej psychoterapii.

Terapeuta pomoże Panu wypracować umiejętności radzenia sobie

ze stresem, z emocjami, a także uporać się z lękami i pozostałymi

dolegliwościami, dzięki czemu odzyska Pan spokój, równowagę wewnętrzną

i radość życia.

Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl