Czy ten wynik badania wskazuje na zakrzepicę?

Dzień dobry, po wizycie w szpitalu (nasilenie objawów refluksu, lekarz rodzinny skierował mnie chyba niepotrzebnie) miałam wykonać po kilku dniach ponowne badania krwi. D-dimery wyszły mi powyżej normy (0,65 ug przy normie do 0,50 ug), płytki krwi prawidłowe (230 tys przy normie 150-400 tys). Od kilku dni bolą mnie nogi w różnych miejscach jest to lekki kłujący ból trwa do kilku sekund, nie mam obrzęku nóg, kolor skóry normalny temperatura też. (Takie bóle pojawiają się w różnych częściach ciała). Poza refluksem mam podejrzenie SIBO w następstwie zażywania ipp. Chciałam zapytać czy ten wynik d-dimerów oznacza zakrzepicę czy może zależeć od poniższych czynników: 1. Miesiączka, krwawienie rozpoczęło się kilka godzin po pobraniu krwi (wcześniej zdarzały się też bóle nóg na kilka dni przed miesiączka) 2. Miejsce pobrania krwi - pielęgniarka pobrała dzisiaj krew z tej samej ręki co kilka dni temu w szpitalu, dosłownie kilka mm odstępu między wkłuciami. 3. Siedzący tryb pracy ( spacery z dzieciem) 4. Refluks sibo (stan zapalny ma wpływ na te d-dimery)? 5. Długa podróż samochodem na Święta do rodziny (ruszałam nogami w samochodzie postoje co 2h i tam krótkie spacery) Mam 29 lat, 163 cm, 67 kg (od sierpnia schudłam około 5 kg). Proszę o odpowiedź. Z wyrazami szacunku

Dzień dobry,

Stężenie d-dimerów warto oznaczyć przy podejrzeniu zatorowości płucnej czy zakrzepicy żył głębokich. Jeżeli obraz kliniczny wskazuje na wspomniane jednostki, wartość d-dimerów przekraczająca 0,5 skłania do pogłębienia diagnostyki (np. wykonanie angio-TK przy podejrzeniu zatorowości płucnej). Badanie charakteryzuje się zdolnością predykcyjną ujemną: wartość <0,5 pozwala z dużą dozą prawdopodobieństwa wykluczyć choroby zakrzepowo- zatorowe. Stężenie d-dimerów nie powinno być oznaczane rutynowo, ponieważ na wynik może wpłynąć zarówno menstruacja, jak i choroby zapalne, infekcje i inne. Opisywane przez Panią objawy nie sugerują choroby na tle zakrzepowo -zatorowym, dlatego uważam, że nie należy sugerować się wspomnianym wynikiem. Mimo tego uważam, że powinna Pani skonsultować z lekarzem, należy Panią zbadać fizykalnie.