Czy terapia elektrowstrząsami jest bezpieczna po ablacji?

Czy terapia elektrowstrząsami jest bezpieczna po ablacji? Bliska mi osoba przeszła około pół roku temu zabieg ablacji ze względu na arytmię komorową, zabieg powiódł się. Obecnie osoba ta walczy z ciężką depresją i prawdopodobnie niedługo zastosowane zostaną u niej elektrowstrząsy, ze względu na brak efektów farmakoterapii. Lekarze twierdzą, że zabieg może być u niej przeprowadzony, jednak ja mam duże wątpliwości po tym, co przeczytałam w internecie. Z tego co rozumiem, zaburzenia rytmu serca stanowią przeciwwskazanie dla terapii elektrowstrząsowej. Czy to bezpieczne?

Witam! Ta osoba po ablacji nie ma już chyba zaburzeń rytmu serca? E.W. jest terapią bezpieczną, a sugerujący ja lekarze unikaliby zbędnych zagrożeń. Poza leczeniem farmakologicznym i E.W. jest wiele innych metod leczenia depresji. Elektrowstrząsy stosuje się za pisemną zgodą pacjenta. Zostaje do dyspozycji TSM, implanty, stymulacja nerwów czaszkowych, fotostymulacja i wiele innych. Powodzenia W. Łuczkowski.