Dlaczego kardiolodzy są przeciwni ablacji?

Dlaczego jest bardzo duża grupa lekarzy kardiologów którzy są przeciwni ablacji?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Kwalifikacja do zabiegu ablacji zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim od rodzaju zaburzenia rytmu. Nie każda arytmia i nie u każdej osoby może być leczona ablacją. Jest to metoda uznana przez kardiologów za skuteczną, dlatego wobec wątpliwości sugeruję skontaktować się z innym kardiologiem, na podstawie podanych informacji nie można napisać nic więcej.

Trudno odpowiedzieć na Pana pytanie ponieważ nie podaje Pan rodzaju arytmii , w którym ten zabieg miałby być wykonany. Skuteczność ablacji jest zależna od rodzaju arytmii. W przypadku częstoskurczów związanych z obecnością drogi dodatkowej bądź częstoskurczów węzłowych jej skuteczność to około 100%. W przypadku trzepotania przedsionków około 90%. gorzej wygląda w przypadku migotania przedsionków 75-80% a w przypadku częstoskurczów komorowych u osób z uszkodzonym sercem 50-70%. stąd może wynikać niechęć niektórych lekarzy do kierowania na tego typu zabiegi przy ich zmiennym stopniu skuteczności