Zapytaj lekarza

7 3 6 , 5 1 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Napadowe migotanie przedsionków, które się bardzo często powtarzają

Dzień dobry odpowiadam na poprzedni list moja arytmia to napadowe migotanie przedsionków które które się bardzo często powtarzają ostatnio miałem 1 kwietnia i trwało 36 godz.a tak średnio w ciągu miesiąca zależnie 1 do 3 i trwa od 17 do 26 godz. Dzisiaj znowu mnie złapała i trzyma mam szybkie tętno ale ciśnienie słabe109 /69 i jestem bardzo słaby. Jak już pisałem leczę się już u kardiologa przeszło 2 lato tabletki mam prawie te same lecz nie pomagają, mam 64 lata.
MĘŻCZYZNA, 64 LAT ponad rok temu

Czy EKG może boleć?

EKG, inaczej elektrokardiografia, to bezpieczne badanie serca. Ale czy może ono boleć? Na ten temat wypowiada się specjalista - dr Piotr Gryglas, kardiolog.

Migotanie przedsionków ma w nazwie" napadowe" - oznacza to, że napady arytmii będą się powtarzać. Na umiarowienie od początku napadu mamy 48 godzin. Postęp choroby powoduje, że napady są coraz częstsze, dłuższe i trudno je umiarowić, w końcu migotanie staje się utrwalone. Generalnie choroby nie można wyleczyć jako takiej - chyba że migotanie jest wtórne do np. nadczynności tarczycy. Zadaniem opiekującego się kardiologa jest takie dobranie leków aby zmniejszyć ilość występujących napadów, a w przypadku trwającego migotania skutecznie kontrolować rytm komór serca. Można także rozważać wykonanie ablacji - zabiegu którego skuteczność w przypadku migotania wynosi około 70-80%. Nie należy także zapominać, iż w przypadku wystąpienia ryzyka powikłań zatorowo- zakrzepowych należy stosować terapie przeciwzakrzepową.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy