Czy terapia zastępcza testosteronem jest rzeczywiście dożywotnia?

Mam 25 lat, BMI 35, insulinoopornosc i bardzo niski testosteron (200ng/dl). LH i FSH po srodku normy, badanie usg jader prawidlowe. Cierpie na objawy niedoboru testosteronu (nikły zarost, zmiany nastroju, brak energii), jednakże androlog nie zalecił terapii testosteronem w tym wieku, ponieważ wg niego jest ona dożywotnia, a jedynie zmianę trybu życia i schudnięcie. Czy terapia zastępcza testosteronem jest rzeczywiśćie dożywotnia? Czy nie można, po osiągnięcu pozytywnych efektów(poprawa nastroju, kompozycji ciała), wrócić, jak wielu "sportowców" to robi, do normalnej pracy przysadki i podwzgórza?

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Terapia substytucyjna testosteronem jest dożywotnia. Poziom testosteronu u Pana jest niski, ale nie na tyle aby zakwalifikować Pana do hormonoterapii która niesie za sobą szereg powikłań. Na początek radziłbym zwiększenie aktywności fizycznej oraz zrównoważoną dietę bogatą w warzywa i owoce. Pozdrawiam.