Czy test ciążowy jest wiarygodny po tym czasie?

Witajcie. Potrzebuję Waszego spojrzenia na sprawę, gdyż szczerze mówiąc jestem zielona w tym temacie. Otóż ostatni normalny okres miałam 24 lipca 2022 (zazwyczaj mam 7 dni, z czego 2 i 3 dzień obfity). Współżyłam z partnerem w dni płodne, chwila zapomnienia i pojawił się stres, co dalej, to było 5 sierpnia 2022. Okres powinnam dostać 19 sierpnia i coś się pojawiło na wygląd okresu, choć nie do końca jestem przekonana, gdyż był mniej obfity aniżeli zawsze, poza tym trwał 3 dni, a 4 i 5 dzień to plamienie. Ogólnie duży ból podbrzusza i jajników. W środę zrobiłam test ciążowy, który wyszedł negatywnie, lecz po kilku godzinach zrobił się pozytywny. Dla pewności ponowilam test dziś rano po przebudzeniu. Na pierwszy rzut oka test był znów negatywny, jednakże pod światło wydawało mi się, że widzę cień delikatnej drugiej kreski. Dla pewności poszłam na betę z krwi, ale szczerze mówiąc nie orientuje się w temacie i nie do końca potrafię zinterpretować wyniki. Wynik <2.30 mlU/ml. Czy moglibyście Ci pomóc to rozszyfrować? Stresuję się, że może to jednak ciąża, ale nie jestem pewna. Nie mam żadnych dolegliwości związanych ze zdrowiem. Czy po takim czasie od współżycia wynik jest wiarygodny?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

opisane przez Panią krwawienie, które trwało jedynie 3 dni mogło być także krwawieniem implantacyjnym, spowodowanym zagnieżdżeniem się zarodka.

Odnosząc się do testów ciążowych, wynik, który jest prawidłowy i który powinniśmy odczytać, to ten, który widnieje na teście po wskazanym na ulotce czasie. Test odczytany już po godzinie nie jest wiarygodny, ponieważ do pojawienia się dodatkowej kreski mogło dojść na skutek utlenienia się substancji obecnych w teście. Najprawdopodobniej nie jest więc Pani w ciąży, co dodatkowo potwierdza badanie beta hCG - wartość poniżej 5 mIU/ml. Badanie beta-hCG wykonujemy najwcześniej w terminie spodziewanej miesiączki, dotyczy to również paskowego testu ciążowego, jeśli zostały zrobione w prawidłowym terminie, to nie ma obaw co do ciąży.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-dziala-test-ciazowy

https://portal.abczdrowie.pl/czy-jestem-w-ciazy-objawy-test

https://portal.abczdrowie.pl/slaba-druga-kreska-na-tescie-ciazowym

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.