Czy test na HIV będzie już wiarygodny?

Witam, kilka dni temu miałem stosunek z prostytutka. Stosunek odbywał się cały czas w prezerwatywie, jednak przez dosłownie minutę bawiłem się jej narządami płciowymi jednym palcem, ale zapomniałem, ze mam lekko nadcięty palec wskazujący z którego pare godzin wcześniej leciała mi krew jednak nie był to ten palec którym się bawiłem. Czy przez to, ze rana z której pare godzin wcześniej leciała mi krew(nie jest to duża rana) prawdopodobnie miała kontakt z jej płynami z pochwy istnieje ryzyko zakażenia HIV? Czy musi być kontakt krew-krew? Kiedy najwcześniej mogę zrobić test na HIV? Czytałem coś o testach nowej generacji które można zrobić już po 2tyg, czy są one wiarygodne? Bardzo proszę o pomoc jestem załamany

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

kontakt materiału zakaźnego w postaci wydzieliny z pochwy osoby chorej na HIV z uszkodzoną skórą/raną osoby zdrowej, może przyczynić się do rozprzestrzenienia się wirusa.

W związku z powyższym zaleca się wykonanie testu, który potwierdzi lub wykluczy zarażenie. Istnieje kilka rodzajów testów, które można wykonać w różnym czasie. Najwcześniej możliwe jest to po 2 tygodniach od kontaktu seksualnego, po tym okresie wykonujemy testy IV generacji (są one wiarygodne, ich wykonanie pozwala na wczesne wykrycie choroby i wdrożenie leczenia), które wykrywają jedynie antygen p24, bez wykrycia przeciwciał, ponieważ nie zostały jeszcze wytworzone. Negatywny wynik testu powinien zostać jednak dodatkowo potwierdzony, po 12 tygodniach od ryzykownego kontaktu.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/wirus-hiv-w-polsce

https://portal.abczdrowie.pl/hiv-wszystko-co-musisz-wiedziec

https://portal.abczdrowie.pl/szansa-na-leczenie-aids-i-hiv

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.