Czy Tetralysal negatywnie wpływa na wątrobę?

Dzień dobry. Syn leczony na trądzik Tetratysalem i clindacne. Kuracja ma trwać ok pół roku. Po Tetratysalu dr chce wprowadzić kurację izotekiem. Przed wprowadzeniem izoteku dr chce wykonać synowi badania(cholesterol,próby wątrobowe) Czy tetratysal ma takie skutki uboczne że niszczy tak szybko wątrobę?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

bardzo dobrze, że zdecydowała Pani, aby skontrolować wyniki badań laboratoryjnych syna przed rozpoczęciem kuracji Tetralysalem i Clindacne. Tetralysal jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu trądziku o różnym przebiegu. Jego czynną substancją jest limecyklina, która należy do grupy tetracyklin. Jej działanie polega na eliminacji bakterii, które są przyczyną występowania zmian w postaci krostek czy zaskórników. Zmniejszenie ilości bakterii powoduje, że zmiany trądzikowe zmniejszają się a w połączeniu z substancjami wysuszającymi zamykają się i widoczne jest gojenie skóry. Ten antybiotyk jak każdy inny powinien być stosowany tylko i wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza. Wśród działań niepożądanych o częstym występowaniu wymienia się: bóle brzucha, nudności, wymioty czy biegunkę. Problemy z wątrobą (podniesienie poziomu aminotransferaz), nerkami, zapalenie żołądka i jelit, zaburzenia widzenia, gorączka, nadwrważliwość na światło, bóle czy zawroty głowy są obecne rzadziej u pacjentów i nie znana jest dokładna częstotliwość takich powikłań. Z tego też względu przed przystąpieniem do kuracji należy porozumieć się z lekarzem i wziąć pod uwagę także ewentualne choroby współistniejące u Pani syna. Dlatego też zachęcamy do konsultacji ze specjalistą. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/tetralysal-sklad-i-dzialanie-wskazania-przeciwwskazania-dawkowanie-skutki-uboczne

https://portal.abczdrowie.pl/clindacne

https://portal.abczdrowie.pl/tradzik-pospolity

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.