Tomografia jamy brzusznej a zbadanie wnętrza jelita grubego

Witam Serdecznie. Mam pytanie - Czy tomografia jamy brzusznej z kontrastem umożliwia zbadanie także wnętrza jelita grubego i wykrycia ewentualnych polipów lub innych patologi w obrębie jelit?? Istnieje u mnie uzasadnione podejrzenie problemów właśnie w obrębie jelit, obawiam się, że to mogą być polipy lub jakieś inne negatywne zmiany. Chciałbym wykonać jakieś badanie w tej kwestii i wydaje mi się, że najlepsza byłaby właśnie tomografia jamy brzusznej. Z drugiej strony obawiam się, czy tomografia jamy brzusznej wykryje tego typu problemy... Nie chciałbym dopuścić do sytuacji, w której badania "uspokoją" mnie, bo nic złego w nich nie wyjdzie, ale tak naprawdę coś złego będzie działo się w jelitach tylko tomografia jamy brzusznej nie będzie w stanie tego wykryć. Co robić? Jakie badanie wykonać? Będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam.

Witam serdecznie,

Badanie TK jamy brzusznej z kontrastem jak najbardziej jest w stanie zobrazować polipy oraz inne patologie w obrębie jelita grubego. Na podstawie badania TK jamy brzusznej, a dokładniej na podstawie obrazów z badania TK, można wykonać tzw. wirtualną endoskopię czyli rekonstrukcję 3D , podczas której można jeszcze dokładniej ocenić jelito grube.

Pozdrawiam.