Zapytaj lekarza

7 4 2 , 8 3 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Opis tomografii komputerowej jamy brzusznej

proszę o interpretacje tomografii komputerowej jamy brzusznej. Zarys kątnicy w badaniu tk gładkie,widoczne jest pogrubienie ściany okolicy przednio-bocznej do 15mm.Tkanka tłuszczowa okołokątnicza bez cech naciekania.Dość liczne(około10)drobne zmiany węzłowe przykątnicze wielkość od 5mm do 10mm.Wątroba bez zmian ogniskowych, niepowiększona,drogi żółciowe nieposzerzone.Pęcherzyk żółciowy prawidłowy bez wyraźnych złogów uwapnionych.trzustka kształtu wielkości prawidłowej.Gęstość gruczołu jednorodna
ponad rok temu

Dlaczego na otrzymanie przeszczepu trzeba tak długo czekać?

Polska transplantologia nieustannie się rozwija, ale wciąż trzeba bardzo długo czekać na przeszczep organu. Dlaczego tak się dzieje? Obejrzyj filmik i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta na ten temat.

Lek. Rafał Gryszkiewicz
84 poziom zaufania

Pogrubienie ściany okolicy przednio-bocznej kątnicy wymaga dalszej diagnostyki - stan zapalny? proces rozrostowy?
Powinna zostać wykonana kolonoskopia. Prawdopodobnie zostaną pobrane wycinki z podejrzanego regionu do badania histopatologicznego.
Z wynikiem TK należy zgłosić się w pierwszej kolejności do lekarza, który zlecił to badanie, celem kontynuacji diagnostyki.

Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wśród jego zainteresowań znajduje się kardiochirurgia, chirurgia ogólna, medycyna tropikalna. Obecnie odbywa rezydenturę z chirurgii ogólnej w Klinice Chirurgii Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum UJ w Krakowie.
0

Taki opis badania TK jamy brzusznej wskazuje na występowanie jakiejś zmiany morfotycznej w zakresie ściany kątnicy (może zapalenie, może zmiana nowotworowa). Aby ewidentnie określić co dzieje się w zakresie kątnicy trzeba by wykonać kolonoskopię i obejrzeć bezpośrednio śluzówkę jelita grubego z ewentualnym pobraniem wycinków ze zmian patologicznych celem badania histopatologicznego. O wszystkim powinien zadecydować lekarz kierujący na TK jamy brzusznej.

Specjalista chirurgii ogólnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy