Czy to ciąża, czy jakaś blokada po poronieniu samoistnym?

Witam! Staramy się z mężem o drugie dziecko już od grudnia. Moje cykle są co 30 dni. W marcu w dzień spodziewanej miesiączki (21 marzec) i dwa dni później zrobiłam test ciążowy. Był pozytywny, lecz wieczorem 24 marca dostałam krwotoku (obfity, był przez 2 dni, a następne 3 to plamienia). Do lekarza poszłam następnego dnia i powiedział, że po ciąży nie ma śladu i że było to najprawdopodobniej poronienie samoistne. Teraz jest 30 kwiecień, a ja dalej nie dostałam miesiączki. Zrobiłam test beta hcg, wyszedł <1,00. I nie wiem, jak to interpretować, gdyż od tygodnia źle się czuję, mam zawroty i nudności. Proszę o szybką odpowiedź...
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Trudno powiedzieć, co jest przyczyną opóźnienia miesiączki. Być może po bardzo wczesnym poronieniu cykl trochę się wydłużył. Może być też tak, że jest Pani w bardzo wczesnej ciąży i stężenie hormonu HCG jest jeszcze niskie. Może Pani udać się do lekarza, ale tak naprawdę może Pani poczekać jeszcze kilka dni. Musi Pani pamiętać, że tak to już jest w naturze, że około 70% zapłodnień nie kończy się ciążą (implantacją zarodka w macicy). To jest naturalne i właściwe – niektóre zarodki są nieprawidłowe (zły materiał genetyczny), za słabe, by mogło się z nich urodzić zdrowe dziecko.

Rozumiem, że bardzo pragnie Pani dziecka, ale stres bardzo przeszkadza w poczęciu. Jeśli starają się Państwo o dziecko od grudnia, to nie jest to długo! Nie ma powodów, by się martwić (zwłaszcza, że już udowodnili Państwo swoją płodność – mają Państwo już jedno zdrowe dziecko!).

Pozdrawiam!