Czy to jest alergia na kosmetyki?

Po wielu kosmetykach mam czerwone plamy lub puchnął mi niektóre części ciała... Już trzeci dzień męczę się z okropnym swędzeniem na całym ciele. Jest to strasznie uciążliwe, a gdy podrapię się, od razu mam na tych plamach czerwone krosty. Do tego mam spuchniętą skórę wokół oczu. Już nie wiem co mam zrobić. Teraz zauważyłam, że po wewnętrznej stronie mam strasznie wysuszoną skórę, która jest popękana. Parę dni temu zaczęłam używać balsamu do suchej skóry i oddzielnie lekki krem na dzień do twarzy tej samej firmy. Efekty są straszne. Od pewnego czasu zaobserwowałam, że nie mogę używać niektórych kosmetyków tej firmy, ale obecnie nic nie mogę. Po fluidach, mleczku do demakijażu piecze mnie twarz i puchnie niekiedy. Oczy tak mi puchną, że ludzie pytają się czy wszystko jest w porządku. I to nie jest tak, że jedna firma, przetestowałam wiele kosmetyków różnych firm. Czy można mieć, aż taką alergię na kosmetyki? Co w takim przypadku zrobić?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Niestety jest możliwe, że to właśnie kosmetyki są sprawcą Pani problemów, a właściwie niektóre składniki używane do ich produkcji.
Objawy, które Pani opisuje mają dość duże nasilenie i niestety wymagają kontaktu z lekarzem i wyjaśnienia po pierwsze czy jest to rzeczywiście alergia, a po drugie w celu wykrycia alergenów, czyli substancji które alergie wywołują. Podstawą leczenia alergii jest unikanie ekspozycji na substancje wywołujące alergie, jak będzie Pani znała sprawców wówczas będzie wiadomo jakich substancji należy unikać. Obecnie producenci podają skład produktów na opakowaniu, co nieco ułatwia unikanie alergenu. Warto wziąć również pod uwagę alergię na pyłki, nawet o tej porze roku niektóre rośliny rozpoczęły już pylenie (w załączeniu kalendarz pyleń: http://portal.abczdrowie.pl/kalendarz-alergika).

Najlepiej rozpocząć wizytę od lekarza rodzinnego, który skieruje Panią do alergologa lub dermatologa w celu dalszej diagnostyki.
Polecam jeszcze artykuły zamieszczone na portalu, poświęcone tej tematyce: http://portal.abczdrowie.pl/alergia-kiedy-udac-sie-do-lekarza
http://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-alergii.

Pozdrawiam