Czy takie kosmetyki mogły zaszkodzić dziecku?

Witam, czy używając kosmetyków dla dziecka emolium żel od pierwszego dnia życia który miał w skaldzie konserwant pochodna formaldehydu oraz zelu ziajka przeciw ciemieniuszce również z formaldehydem przez 1,5 roku może mieć wpływ na zdrowie dziecka?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

formaldehyd jest substancją bakteriobójczą i konserwantem, który może powodować rumień, alergie skórne i stany zapalne. Używany przez długi czas, choć mowa tu o perspektywie lat, a nie miesięcy, może mieć działanie rakotwórcze. Warto więc wybierać kosmetyki bez tej substancji.

Zachęcam do lektury tego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/formaldehyd.

Natomiast formaldehyd w określonej ilości jest dopuszczony przez prawo i może być stosowany w kosmetykach, więc też nie ma powodu, by go nadmiernie demonizować. W tym przypadku kluczowy jest zdrowy rozsądek. Jeżeli nie zauważyła Pani w trakcie stosowania kosmetyków dla dzieci z formaldehydem niepokojących reakcji skórnych, to nie ma powodu do obaw.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/kosmetyki-naturalne-dla-dzieci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.