Czy użycie perfum mogło zaszkodzić dziecku?

Witam Jestem w 16 tygodniu ciąży. Unikam Używania perfum. Dzisiaj z zaskoczenia moja ciocia popsikała mój nadgarstek bardzo mocnymi perfumami (Lancome idol interes). Po paru minutach umyła Nadgarstek. Czy użycie perfum może zaszkodzić dziecku?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie ma żadnych wytycznych określających bezpieczeństwo lub zagrożenia związane z używaniem perfum w okresie ciąży. Jedyne badania, jakie dotychczas przeprowadzono były badaniami na zwierzętach, a nie na ludziach. Stąd nie ma żadnych dowodów na szkodliwość używania perfum w okresie ciąży. Stanowisko badaczy w tym temacie nie jest jednoznaczne – na pewno na czas ciąży należy ograniczyć ilość potencjalnie szkodliwych lub alergizujących substancji, w tym zawierających konserwanty, barwniki i substancje zapachowe.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://parenting.pl/kosmetyki-zakazane-w-ciazy.

Z drugiej strony jednorazowe spryskanie nadgarstka perfumami nie ma żadnego wpływu na zdrowie dziecka, a niechęć ciężarnych do perfum ma raczej związek z nadwrażliwością węchową, zwłaszcza w I trymestrze ciąży.

To sprawia, że zapach perfum często staje się nieznośny dla przyszłych mam i z tego powodu rezygnują one z perfum na rzecz delikatniejszych wód toaletowych czy mgiełek zapachowych. Są również kosmetyki, w tym perfumy, przeznaczone dla ciężarnych, a także kosmetyki zapachowe i pielęgnacyjne bazujące na naturalnych składnikach, które nie budzą kontrowersji w środowiskach naukowych.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/czy-w-ciazy-mozna-miec-kontakt-z-chemikaliam-i-zanieczyszczeniami.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.