Czy takie dezynfekowanie mogło zaszkodzić dziecku?

Witam Jestem w 16 tygodniu ciąży. Od początku robie sobie zastrzyki z heparyny. Do tej pory dezynfekowalam miejsce wacikiem spryskanym octeniseptem. Lekarz oraz farmsceyta mówili, że octenisept w takiej ilości (2,3 psikniecia) nie zaszkodzi dziecku ale ja się cały czas zamartwiam czy nie wpłynie negatywnie. Poza tym na ostatnich dwóch badaniach dziecku było bardzo mało ruchliwe co również mnie zmartwiło. Poproszę o informację czy dezynfekowanie octeniseptem mogło zaszkodzić? Oraz czy istnieje jakiś bezpieczny sposób dezynfekowania?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Octenisept to antybakteryjny, przeciwwirusowy i przeciwgrzybiczy płyn do odkażania skóry. W ostatnim czasie budzi wiele kontrowersji z uwagi na jeden składnik, który może być szkodliwy – chodzi o fenoksyetanol. Z tego powodu odchodzi się od stosowania preparatu np. na kikut pępkowy noworodka.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/skladnik-octeniseptu-budzi-kontrowersje-sprawdzamy-czy-jest-toksyczny.

Jego toksyczność w takim wypadku, jaki opisuje Pani, jest znikoma, a już zdecydowanie stosowanie Octeniseptu nie ma żadnego związku z małą ruchliwością płodu. Jeżeli jednak budzi to Pani niepokój, do odkażania wacika może Pani używać alkoholu etylowego, który również w znikomej ilości nie wpłynie negatywnie na rozwój ciąży.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/oktenidyna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.