Co zrobić z raną po kikucie pępowinowym?

Witam Synkowi odpadl kikut 3 dni temu. Dół pepka wygląda jak na zdjęciu, jest to jakby surowe. Odkazam octeniseptem ale to jest cały czas mokre. Jak przemyje to ta ranka sie zamyka i przy kolejnej zmianie pieluszki sie sklejaja te krawedzie, przemywam o znowu to samo. Miejsce jest cały czas mokre. Synek byk bardzo placzliwy i nawet odwinietym pampersem haczyl kikut. Nie wiem czy to w pepku ma uschnac, czy ma się wciagnac. Jedna położna mowi by myć octeniseptem inna by zasypać zasypka i wyschnie.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

pielęgnacja kikuta noworodka w ostatnim czasie znacząco się zmieniła – najnowsze wytyczne mówią, by pępka nie przemywać niczym (jeżeli nie ma konieczność zdezynfekowania kikuta pępkowego), a także często wietrzyć i dbać o to, by te okolice były cały czas suche. Wskazane jest także odwijanie pieluszki tak, by nie zakrywała pępka, co pozwoli na odpowiednią cyrkulację powietrza.

W przypadku Pani syna jednak to nie wystarczy, ponieważ zarówno niepokój i płacz noworodka, jak i to, że kikut jest cały czas mokry, niezagojony może wskazywać na rozpoczynającą się infekcję i zdecydowanie wymaga konsultacji u pediatry. Być może konieczne będzie zastosowanie maści z antybiotykiem lub specjalnego pudru.

Więcej informacji na ten temat w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://parenting.pl/pielegnacja-pepka-noworodka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.