Jak pielęgnować odparzenia skóry u 3-tygodniowego dziecka?

Moj 3 tygodniowy synek ma.odparzona pupe i nic nie pomaga zmienialismy pampersy i odstawilismy chusteczki nawilzane nic nie pomaga synek czesto puszcza kleksy praktycznie po przebraniu zaraz pojawia sie kleksik co z tym zrobic

W celu prawidłowej pielęgnacji okolicy pieluszkowej u noworodków i niemowląt wskazana jest częsta zmiana pieluszek (co 3-4 godziny) i rzadkie używanie chusteczek pielęgnacyjnych (tylko w razie konieczności). Nie zaleca się także częstego stosowania zasypek i pudrów lub stosowania ich np. z oliwką- pod wpływem wilgoci (mocz, pot, oliwka) ulegają zbryleniu i mogą podrażniać delikatną skórę niemowlęcia. Nie należy także profilaktycznie stosować preparatów na bazie cynku (tzw. ochronnych). Preparaty te są pastami, szczelne przylegają do zdrowej skóry powodując podrażnienia i rozwój tzw. "odparzeń". Do przemywania skóry (najlepiej nasączonym wacikiem) zaleca się używanie wody (przegotowanej lub mineralnej) z dodatkiem delikatnego syndetu, a do zabezpieczenia skóry przed drażniącym działaniem kału i moczu - tłustych preparatów, np. maści zawierających m.in. alantoinę, D-pantenol.
Jeżeli odparzenia już wystąpiły należy delikatnie przemywać okolicę pieluszkowa ( wacikiem nasączonym letnią, przegotowaną wodą), często wietrzyć okolicę pieluszkową (tzn. dziecko leży bez pieluszki), zmieniać pieluszki minimum co 3 godziny, a nawet częściej, jeśli pieluszka jest mokra. Miejscowo należy stosować preparaty na odparzenia okolicy pieluszkowej apteczne lub tzw. recepturowe zalecone przez pediatrę lub dermatologa.