Jak poradzić sobie z takim mocnym odparzeniem?

5 miesięczne niemowlę rozpoczęło 2 dni temu antybiotykoterapię. Nie ma biegunki, stolec jest zielony do 4 razy na dobę, karmiony wyłącznie piersią. Do antybiotyku podawany jest probiotyk. Pojawiło się odparzenie. Sudocrem i linomag nie dają rady. Odparzenie się powiększa a maluch bardzo cierpi. Toaleta przy zmianie pieluszki to przemywanie przegotowaną woda. Jak sobie poradzić z takim mocnym odparzeniem?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

pieluszkowe zapalenie skóry to problem, który dotyka dzieci do 2. roku życia w związku z tym, że mają one dużo delikatniejszą (dwukrotnie cieńszą od dorosłego człowieka) skórę. Stąd pieluchy, zwłaszcza te jednorazowego użytku, które mogą być nieprzepuszczalne lub słabo przepuszczalne, często prowadzą do pojawienia się odparzeń, ranek czy nadżerek.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-u-dzieci.

Standardowym działaniem jest stosowanie maści o działaniu łagodzącym i/lub wysuszającym (zawierającym cynk), a także profilaktyka w postaci częstszej zmiany pieluch i dokładnego osuszania genitaliów i pupy dziecka. Warto także zrezygnować z klasycznych pieluch jednorazowych na te oznaczone jako „sensitive”, a także, kiedy to tylko możliwe, pozostawiać dziecko bez pieluchy, by zapewnić stały dostęp świeżego powietrza do odparzonych miejsc.

Więcej informacji na temat odparzeń u niemowląt odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/odparzenia-u-niemowlat.

Natomiast jeżeli zaobserwowała Pani, że odparzenia pojawiły się w związku z zastosowaną antybiotykoterapią, to niewykluczone, że źródłem rumienia między pośladkami jest infekcja grzybicza. Kandydoza, atakująca np. osłabiony antybiotykoterapią organizm, może manifestować swoją obecność przez charakterystyczne czerwone odparzenia między pośladkami.

W związku z brakiem poprawy warto skonsultować się z pediatrą – poza kremami i maściami z cynkiem czy alantoiną niekiedy wskazane jest wdrożenie leczenia niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Jeżeli dziecko nie jest alergikiem, odparzeniom przeciwdziałają także naturalne olejki: rumiankowy, lawendowy czy z nagietka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.