Czy te krople mogły zaszkodzić dziecku?

Przez przypadek podałam 2.5 letniemu dziecku inhalol zamiast vigantolu, dziecko wypluło zaraz po podaniu ale boje sie ze może coś sie stać, wyplukalam jej usta od razu i dałam dużo picia pomocy bardzo sie boje

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Inhalol zawiera olejki eteryczne – olejek tymiankowy, sosnowy, a zwłaszcza olejek terpentynowy – które mogą być szkodliwe w większej ilości. Olejku terpentynowego bezwzględnie nie powinno się spożywać z uwagi na jego możliwe działanie psychogenne, a także ryzyko uszkodzenie nerek, wątroby czy śledziony.

Domyślam się jednak, że ilość, jaką dziecko przyjęła była znikoma – kilka kropel. Jeśli tak, to wystarczy obserwować dziecko.

Choć nie sądzę, by miała Pani powody do obaw, to w razie gdyby zaobserwowała Pani niepokojące objawy u dziecka, proszę nie zwlekać ze zgłoszeniem się na IP.

Być może zainteresuje Panią ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/ostre-zatrucia-rodzaje-przyczyny-objawy-skutki-pierwsza-pomoc.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.