Czy to jest duże prawdopodobieństwo ciąży?

Witam, zapomniałam zażyć 4 od końca tabletki antykoncepcyjnej (bez tabletek placebo), która przyjęłam po 24 godzinach. Nie robiłam 7 dniowej przerwy tylko rozpoczęłam od razu nowe opakowanie - tak jak było napisane w ulotce. Dzień przed pominięciem tabletki współżyłam z chłopakiem, lecz nie doszedł on w środku. Od pominięcia tabletki (10 dni) mam brązowe plamienia, którym towarzyszy brzydki zapach i świąd. Zrobiła mi się również bolącą gulka w okolicach intymnych. Czy jest duże prawdopodobieństwo ciąży? Czym są spowodowane plamienia? Czy mam powody do obaw? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

pominięcie tabletki antykoncepcyjnej w 1. i 3. tygodniu to sytuacje najbardziej ryzykowne – w ostatnim tygodniu z uwagi na siedmiodniową przerwę. Dlatego w takim przypadku zaleca się kontynuowanie zażywania pigułek hormonalnych bez robienia przerwy. Czyli dokładnie tak, jak zrobiła to Pani. Jeżeli dodatkowo stosunek płciowy nie zakończył się wytryskiem wewnątrz dróg rodnych, to nie ma Pani powodów do obaw – ciążę można wykluczyć. Zachęcam do zapoznania się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/pominieta-tabletka-antykoncepcyjna.

Brązowe plamienia śródcykliczne są jednym z częściej występujących skutków ubocznych antykoncepcji hormonalnej, lecz gdy towarzyszy im brzydki zapach lub inne niepokojące dolegliwości, to oznacza to infekcję intymną – prawdopodobnie o charakterze bakteryjnym. Niestety tabletki nie chronią (w przeciwieństwie do prezerwatyw) przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, a dodatkowo mogą zmniejszać odporność organizmu i zarazem zwiększać podatność na infekcje intymne np. o etiologii grzybiczej. Więcej szczegółów pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-intymne-a-antykoncepcja.

W tej sytuacji nie pozostaje Pani nic innego jak zgłosić się niezwłocznie do ginekologa, by ustalić przyczynę dolegliwości i wdrożyć leczenie. Jeśli jest Pani zainteresowana, to o infekcjach intymnych może Pani przeczytać również w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-zwiekszonej-czestotliwosci-infekcji-podczas-antykoncepcji-i-antybiotykoterapii.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.