Czy to jest normalne?

Mam 21 lat. 3 lata temu byłam na USG piersi. USG nic nie wykazało, wszystko jest w normie, ale lekarz palpacyjnie wyczuł w lewej brodawce guzek 0,5 cm. Zalecił mi M***, brałam jakieś 3 miesiące. Czuję niepokój, ponieważ ta lewa pierś przed miesiączką boli mnie bardziej niż prawa. Nawet jak dotknę brodawke w lewej piersi, to czuję ból, a w prawej nie. Lewa pierś jest nawet bardziej twardsza. Ale takie objawy mam tylko przed miesiączką. Czy to jest normalne, czy coś jest nie tak, może po tych 3 latach powinnam znowu pójść na USG? A może jest to związane z tarczycą, tylko że robiłam badania krwi i nic nie wykazało. Proszę o pomoc.

Witam serdecznie,

Niektóre kobiety są bardziej wrażliwe na zmiany hormonalne jakie zachodzą w czasie cyklu miesiączkowego, co może powodować ból lub obrzmienie piersi. Myślę, że wizyta u ginekologa byłaby wskazana - warto zrobić kontrolne USG, a także zastanowić się nad ewentualnymi badaniami poziomu hormonów płciowych. Proszę pamiętać także, że tryb życia wpływa na piersi - warto nie palić papierosów, nie pić mocnej kawy ani herbaty. Można także zażywać olej z wiesiołka (w kapsułkach dostępny w aptece).

Pozdrawiam serdecznie