Co powoduje silny ból w lewej piersi?

Od jakiegoś czasu czuję ból w lewej piersi. Nasila się przed miesiączką i pierś jest lekko powiększona. Jakie badania powinnam wykonać?

Witam serdecznie!

Ból piersi, nasilający się przed miesiączką, często jest objawem zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Czasami także może wiązać się z zaburzeniami hormonalnymi, szczególnie jeśli wcześniej dolegliwości nie występowały. Najrozsądniejszym pomysłem jest konsultacja u lekarza ginekologa, który Panią zbada, zbierze szczegółowy wywiad i w razie potrzeby zleci dodatkowe badania (hormonalne - poziom estrogenów, progesteronu, LH, FSH, prolaktyny, TSH).

Ból piersi można zmniejszyć przez stosowanie oleju z wiesołka (kapsułki), witaminy E i A, ograniczenie palenia papierosów, picia kawy i mocnej herbaty.

Pozdrawiam serdecznie