Czemu bolą mnie piersi przed miesiączką?

WITAM. ZAWSZE MOJE MIESIĄCZKI BYŁY BEZBOLESNE. OD PARU LAT TO SIĘ ZMIENIŁO. BOLĄ MNIE TEŻ BARDZO PIERSI. CZYM MOŻE BYĆ TO SPOWODOWANE, ŻE TAK NAGLE ZMIENIŁO SIĘ MOJE SAMOPOCZUCIE I CZYM JEST SPOWODOWANY TEN BÓL PIERSI?

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Ból piersi przed miesiączką to problem wielu kobiet w wieku rozrodczym. Najcześciej przyczyną jest tzw. zespół napięcia przedmiesiączkowego, który jest skutkiem zaburzeń hormonalnych pod koniec cyklu miesiączkowego (nadmierna produkcja estrogenów, a niedobór progesteronu). Bolesność piersi może być także spowodowana zwyrodnieniem tkanki piersi, czyli tzw. mastopatią. Proponuję odwiedzić lekarza ginekologa, który Panią zbada i zaleci w razie konieczności dodatkowe badania (hormonalne, USG piersi).

Proszę pamiętać, że przy dolegliwościach spowodowanych zespołem napięcia przedmiesiączkowego lub mastopatią ważna jest dieta - ubogotłuszczowa, zawierająca dużo warzyw i owoców, ograniczenie kawy i mocnej herbaty, zaprzestanie palenia tytoniu. Można przyjmować także preparaty zawierające olej z wiesiołka oraz witaminę A+E.

Pozdrawiam serdecznie