Zapytaj lekarza

7 4 2 , 6 8 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co oznacza ból lewej piersi i wciągnięcie brodawki sutkowej?

Witam, mam 22 lata i od kilku miesięcy niepokoi mnie częsty ból piersi, głównie jednej - lewej. Zrobiłam badanie usg, gdzie lekarz stwierdził: Piersi o budowie gruczołowej, w piersiach nie uwidoczniono podejrzanych zmian ogniskowych, doły pachowe wolne. Zrobiłam także morfologię krwi i wszystko w normie, badanie OB (5/15 mm/godz.). Niepokoi mnie jednak, że w lewej piersi od kilku miesięcy mam wciągnięty sutek, od jakiegoś czasu zauważyłam, że w prawej piersi delikatnie też pojawia się taka zmiana, która pod wpływem np. zimna zanika zarówno w prawej, jak i lewej (sutek nie jest wciągnięty). Lekarz stwierdził również, że mam zaburzoną gospodarkę hormonalną. Dodam jeszcze, że nie mam żadnego wycieku. Bardzo proszę o zweryfikowanie danych, czy ten wciągnięty sutek może być spowodowany zaburzeniami hormonalnymi, czy to coś poważnego? Dziękuję za odpowiedź!

KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Witam serdecznie!

Ból piersi u młodych kobiet często bywa spowodowany zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Jeżeli dodatkowo miesiączki nie są regularne, krwawienie zbyt obfite lub zbyt skąpe, oraz są ewidentne zaburzenia w badaniach hormonalnych (poziomy hormonów płciowych jak estradiol, progesteron, LH i FSH), wtedy należy rozpocząć leczenia hormonalne.

Wciągnięcie brodawki sutkowej może być spowodowane różnymi przypadłościami. W młodym wieku najczęściej może wiązać się z fizjologią lub zaburzeniami hormonalnymi. Czasami za wciągnięcie brodawki odpowiedzialny jest guz okolicy podbrodawkowej, dlatego też istotne jest badanie lekarskie. Skoro u Pani było wykonane badanie USG oraz badanie palpacyjne i lekarz nie stwierdził niczego niepokojącego, przychylałabym się bardziej do tej pierwszej opcji.

Istotne jest ustalenie jakie dokładnie ma Pani zaburzenia hormonalne i ewentualne włączenie leczenia - proszę być zatem w kontakcie z lekarzem ginekologiem.

Bolesność piersi może wynikać także z nieprawidłowej diety (za dużo tłuszczów zwierzęcych, kawy, mocnej herbaty oraz palenie tytoniu). Proponuję kurację olejem z wiesiołka (co najmniej przez 3 miesiące). Preparat jest dostępny w aptece bez recepty.

Pozdrawiam serdecznie

Specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu publikacji specjalistycznych z zakresu kardiologii, onkologii oraz chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy