Czy to jeszcze proces gojenia i szyjka macicy wróci na swoje miejsce?

Dzień dobry, chciałam zapytać czy szyjka macicy po konizacji zmienia się w wyglądzie/ odczuciu? Jestem 3 tygodnie po zabiegu i po kontroli (podobno goi się ładnie), lekarz wykonujący zabieg zapewniał, że nie odczuwa się potem żadnych zmian ani nie zwiększa się ból (wg mnie występujący przy np aplikacji tamponów kubeczka czyli jakby dotykaniu tej szyjki przed zabiegiem). Jednak Przy aplikacji globulek przepisanych teraz przez lekarza mi się wydaję, ze ta szyjka jest odczuwalnie mniejsza i bardziej tkliwa. Czy to jeszcze proces gojenia i ona wróci na swoje miejsce czy zabieg polegający na jednak wycięciu tkanki zmienia jej postać/ uwrażliwia na dotyk/penetrację?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

Po konizacji, czyli zabiegu wycięcia części tkanki z szyjki macicy, może wystąpić zmiana w wyglądzie i odczucie dolegliwości bólowych w szyjce macicy. W większości przypadków te zmiany są czasowe i wynikają z procesu gojenia się po zabiegu.

W okresie kilku tygodni (najczęściej do 3-4) po konizacji, szyjka macicy może być tkliwa i obrzęknięta. Może również być odczuwalnie mniejsza, ponieważ w wyniku zabiegu usunięto część tkanki. Te zmiany mogą wpłynąć na odczucie dyskomfortu podczas aplikacji tamponów, kubeczków menstruacyjnych lub globulek dopochwowych. Objawy te nie mają charakteru trwałego, a po okresie rekonwalescencji, wszystko powinno wrócić do normy.

Jeśli ból lub dyskomfort będzie się przedłużał, zalecamy udanie się na wizytę kontrolną do ginekologa.

W okresie po konizacji warto jest dokonywać regularnej diagnostyki, wykonując cytologię i kolposkopię.

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pani w publikacji, do której odsyłam poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-wyglada-konizacja-szyjki-macicy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.