Witam!
Z tego, co Pani napisała, mogę wnioskować, że wystąpił u Pani stan przednowotworowy (grożący nowotworem) lub nawet nowotwór w stadium przedinwazyjnym. W takiej sytuacji istniała możliwość trwałego wyleczenia Pani (wycięcie zmiany wraz ze sporym marginesem tkanki) i lekarz podjął to leczenie. Zabieg był konieczny, aby chronić Pani życie i zdrowie. Ze względu na (podejrzewam) młody wiek wybrano metodę oszczędzającą, która nie pozbawi Pani w przyszłości szans na potomstwo. Lekarz powiedział, że będzie dobrze - i najprawdopodobniej tak jest. Martwi się Pani tym dużym marginesem - ale on był potrzebny,aby teraz się nie bać!
Konizacja oszczędzająca jest najmniej okaleczającym sposobem leczenia raka szyjki macicy zarezerwowanym dla nowotworów w początkowej fazie rozwoju (tak jak u Pani). W przypadku większego nowotworu konieczne byłaby amputacja całej szyjki macicy lub usunięcie szyjki macicy wraz z całą macicą.
W Pani przypadku poczęcie jest możliwe, mogą natomiast wystąpić trudności z utrzymaniem ciąży ( w takiej sytuacji pomocne może być zastosowanie metod wspomagających utrzymanie ciąży, np. założenie szwu szyjkowego itp.). Jednak ma Pani szansę urodzić zdrowe dziecko.
Sformułowanie "rodzaj materiału: narząd cały" nie oznacza, że wycięto cały narząd, tylko sugeruje, że był to wycinek narządu (zawierający różne tkanki), a nie np. wymaz (zawierający same komórki nabłonka). Tak naprawdę to nie ma dla Pani znaczenia - przecież nie zna się Pani na tym. Zamiast czytać te medyczne opisy, których Pani nie rozumie, powinna Pani poprosić swojego lekarza o dokładne informacje i przetłumaczenie tych danych na "język polski". Pani własny lekarz jest chyba najbardziej wiarygodnym źródłem informacji dotyczących Pani przypadku.
Właściwie to lekarz podał Pani najważniejszą dla Pani informację: teraz powinno być już dobrze.
Pozdrawiam!
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Zabieg elektrokonizacji szyjki macicy – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Wynik histopatologiczny po konizacji szyjki macicy metodą LEEP – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Jak wygląda konizacja szyjki macicy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy to jeszcze proces gojenia i szyjka macicy wróci na swoje miejsce? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy taka długość szyjki macicy jest prawidłowa? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy taka długość szyjki macicy jest niepokojąca? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jaką długość powinna mieć szyjka macicy w ciąży? – odpowiada Lek. Aneta Zwierzchowska
- Co oznacza wynik badania wycinków z konizacji? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co jest powodem bólu podbrzusza u osoby po konizacji szyjki macicy? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Jaka jest prawidłowa długość szyjki macicy? – odpowiada Lek. Maja Sidor-Lenkiewicz