Czy to już klimakterium ?

Witam. W wieku 23 lat miałam cyste jajnika, który został usunięty. Nie rodziłam, założono mi wkładkę antykoncepcyjną, miesiączki były bardzo regularne. Teraz w wieku 46 lat od dwóch miesięcy nie mam miesiączki i właściwie od tej pory miewam bardzo częste uderzenia gorąca - najczęściej w nocy, wzrasta mi przy tym tętno do ponad 100 i jestem cała zlana potem - głównie na twarzy, pod włosami i na klatce piersiowej. Przed paroma miesiącami miesiączki już nie były tak regularne, ale jak były to bardzo obfite i dość długie - nawet 1,5 tygodnia. Mam nadal wkładkę, którą już powinnam wymienić, bo była ona założona na 5 lat no i ten czas już minął. Wczoraj zrobiłam pierwszy test menopauzalny, który wyszedł negatywnie. Za tydzień zamierzam go powtórzyć. Dodam, że od dłuższego czasu mam kłopoty ze stawami i jestem cały czas zmęczona - jednak do tej pory obwiniałam o to styl mojego życia - pracuję dość intensywnie (mam własną firmę) również fizycznie. Czy to możliwe, że to nie klimakterium a wkładka spowodowała zatrzymanie miesiączki (przy poprzedniej po 5 latach przed usunięciem też mi się zatrzymała, ale nie było pozostałych objawów) czy to już przekwitanie?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Powyższe objawy rzeczywiście wskazują na to, że znajduje się Pani w okresie klimakterium. Aby to potwierdzić proponuję wykonać oznaczenie stężenia FSH (hormon badany w testach menopauzalnych, które są jednak mniej wiarygodne niż badania krwi) oraz estrogenów. Ponadto warto byłoby wykonać USG narządu rodnego ze względu na dość obfite i długo trwające poprzednie miesiączki.

Jeżeli badania hormonalne nie potwierdzą, że znajduje się Pani w okresie przekwitania, trzeba będzie poszukać innej przyczyny dolegliwości. Podobne objawy mogą dawać zaburzenia endokrynologiczne dotyczące np. tarczycy lub nadnerczy. W tym celu należy zgłosić się do endokrynologa.