Czy to już rak?

Witam. Po raz kolejny zwracam się do Państwa o poradę. Otórz od 12 lat choruję na wciąż wracające zapalenie pęcherza moczowego. W kwietniu br. pobrano mi wycinki z pęcherza moczowego do badania histopatologicznego. Przeraziłam się, gdy poszłam z wynikiem do lekarza, ponieważ doktor powiedział mi, że to jest początek nowotworu :((( (Dodam, że mam 23 lata). Przedstawię poniżej wyniki i bardzo proszę o zinterpretowanie, ponieważ mimo rozmowy z lekrzem martwię się i nie wiem, co dalej robić, bo lekarz przepisał leki przeciwbólowe i nic więcej nie zalecił (poza rzuceniem papierosów). WYPIS ZE SZPITALA: CYSTOSKOPIA: rozszerzono cewkę moczową do 22F. Śluzówka beleczkowana z cechami zapalenia przewlekłego i leukoplakii w okolicy trójkąta pęcherza moczowego. Pojedyńczy uchyłek na ścianie dolno-przwej. Ujścia moczowodowe niewidoczne. Mocz mętny. ANALIZA MOCZU: sg 1025, ph 6, białko 0,22, urobilinogen 35, leukocyty 75. ROZPOZNANIE HISTOPATOLOGICZNE: Cystitis chronica. Metaplasia planoepithelialis diffusa. Będę bardzo wdzięczna za szybką w miarę możliwości odpowiedź i radę co powinnam teraz robić.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Leukoplakia pęcherza moczowego stwierdzona w cystoskopii oznacza ognisko metaplazji płaskonabłonkowej w śluzówce pęcherza moczowego, które występuje głównie w obrębie trójkąta pęcherzowego. W pęcherzu moczowym termin 'leukoplakia' nie łączy się z przednowotworowym charakterem zmiany, tak jak w przypadku leukoplakii o innej lokalizacji (np. w jamie ustnej). Fizjologiczny proces metaplazji płaskonabłonkowej polega na stopniowej wymianie jednowarstwowego nabłonka gruczołowego na wielowarstwowy nabłonek płaski. Nie jest chorobą. Ale nieprawidłowa szybkość i etapowość wskazują na proces patologiczny. Proces ten może powstać na skutek częstych infekcji lub podrażnień dróg moczowych(np. kamicy). Nie wymaga interwencji chirurgicznej, wymaga jednak częstej kontroli i oceny dynamiki rozwoju zmian. Początkowo stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, jeżeli są cechy infekcji bakteryjnej, również antybiotykoterapię.