Jak interpretować wyniki badania pęcherza moczowego?

Witam bylam na badaniu pęcherza moczowego -cystoskopii i oto wynik:Pojemnosc pęcherza prawidlowa ,ujścia moczowodow syntetyczne ,w trojkacie pęcherza leukoplakia.Tkanek nieprawidłowych nie stwierdzam .Pytanie moje brzmi jak mam rozumieć ten opis ? Jestem zdrowa?i wszystko jest ok?Czy mam powody do niepokoju?Prosze o rzetelna odpowiedz urologa .Jak dalej postepowac ?czy jestem zdrowa?
KOBIETA, 43 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Leukoplakia pęcherza moczowego jest zaburzeniem polegającym na zmianie nabłonka wielowarstwowego typowego dla układu moczowego (uretelium) w rogowaciejący nabłonek płaski. Przyczyny nie są do końca poznane. Wydaje się, że zwykle jest to przewlekły stan zapalny lub przewlekłe podrażnienie (np. przez złóg moczowy). Rozpoznawana jest w trakcie badania cystoskopowego, gdzie ogniska leukoplakii mogą być pojedyncze lub liczne, niekiedy zlewające się, i mają wygląd blaszek koloru białawoszarawego. Do rozpoznania konieczne jest pobranie materiału biopsyjnego.

Objawy kliniczne to zwykle krwiomocz i/lub dolegliwości dyzuryczne. Obecność leukoplakii pęcherza, zwłaszcza długotrwałej i zaawansowanej, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju raka pęcherza. Inne powikłania to postępujące zmniejszenie pojemności pęcherza lub niedrożność moczowodu z powodu zmian zlokalizowanych w jego ujściu do pęcherza. Leczenie polega na usuwaniu zmienionej chorobowo błony śluzowej pęcherza oraz okresowo wykonywanych kontrolnych badaniach cystoskopowych.

Jednocześnie przepraszamy za tak długi okres oczekiwania na odpowiedź ze strony portalu.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty