Czy to może być Chlamydia trachomatis?

Witam, jestem mężczyzną, lat 25. Miałem stosunek oralny z przypadkową kobietą bez zabezpieczenia. Miesiąc po tym zdarzeniu miałem zapalenie pęcherza moczowego, wyleczone antybiotykiem. Po następnym miesiącu problem powrócił, znowu antybiotyk. Przez dłuższy czas był spokój, ale po ponad pół roku pojawiły się dziwne dolegliwości. Zaczęło się od kłucia w cewce moczowej, potem kłucie ustąpiło, pojawiło się pieczenie przy ujściu cewki moczowej. Później pobolewały mnie jądra, a przez około tydzień miałem wrażenie, że całe płoną. Zrobiłem USG jąder, które nic nie wykazało. Teraz znowu powróciło kłucie w cewce moczowej (mija już prawie rok od możliwego zakażenia). Nie mam jednak częstego parcia na pęcherz, pieczenia w czasie oddawania moczu ani nie mam też żadnej wydzieliny z cewki moczowej. Posiew moczu ujemny. Czy to może być chlamydia trachomatis? Zrobiłem badanie w tym kierunku metodą sond genetycznych (ujemne) oraz badanie z krwi w klasie Igg/Igm (oba ujemne). Jakie badanie należy wykonać, aby wykluczyć tę chorobę? Pozdrawiam, Roman

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Objawy opisywane przez Pana rzeczywiście nie są do końca charakterystyczne. Najbardziej sugerowałyby infekcję bakteryjną, ale przeczy temu jałowy posiew moczu. W przypadku zakażenia Chlamydia trachomatis nabardziej czułym badaniem jest wykonanie testów immunofluorescencyjnych, które u Pana wyszły ujemnie. Na tej podstawie można w zasadzie wykluczyć chlamydiozę (choć być może wskazane byłoby powtórzenie badania).

Niewykrycie bakterii w posiewie moczu może sugerować 2 przyczyny: 1) nie jest to infekcja bakteryjna (wtedy przyczyn należy szukać w wyższych piętrach układu moczowego - wskazana wizyta u urologa) lub 2) bakteria nie hoduje się w standardowym posiewie (np. dwoinka rzeżączki).

Na tę drugą opcję wskazywałaby poprawa Pana stanu zdrowia po przeleczeniu antybiotykami.