Czy to może być haluks małego palca?

Dzień dobry, Od pewnego czasu zauważyłam lekkie zakrzywienia w okolicach małych palców przypominające odcisk ale będące kością. Wyglądem przypominają delikatne haluksy lub narośle. Ponadto 4 palec zaczyna lekko nachodzić pod trzeci. Czy jest możliwość aby był to haluks małego palca? Jeżeli tak, to czy w tym przypadku pomogą separatory palców? Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

dolegliwość haluksa jest w obecnych czasach bardzo powszechna. Objawia się ona deformacją kości śródstopia, przez co mogą powstawać stany zapalne wywołujące obrzęk i ból. Taka sytuacja dotyka jednak dużego palca u stopy.

W Pani przypadku, schorzenie dotykające małego palca u stopy, może być symptomem bunionette, czyli tzw. kostki krawca. Mechanizm działania tej dolegliwości jest podobny jak przy haluksie, jednak atakuje mniejsze palce.

W leczeniu tego zwyrodnienia można stosować kliny separujące oraz osłony małego palca. Warto też rozważyć udanie się do specjalisty i rozpoczęcie odpowiedniej rehabilitacji. Przy poważniejszych deformacjach potrzebna będzie operacja.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z pytaniem innego użytkownika, który miał podobny problem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/odstajaca-kosc-malego-palca-u-nogi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.