Zapytaj lekarza

7 4 0 , 4 5 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy to może być jakiś stan przedzawałowy?

Witam! Mam 18 lat, od jakiś dwóch tygodni odczuwam dziwne kłucie serca. Byłam już z tym u lekarza, ale po krótkim zbadaniu wypisała mi tylko magnez i w razie konieczności V***. Przez jakiś czas objawy ustąpiły, jednak zdarzało mi się zapomnieć brać leki. Od wczoraj czuję silniejsze kłucie serca niż wcześniej, do tego mam uczucie osłabienia, uczucie ucisku na sercu, ból w plecach oraz kłucie w mostku, czasami też napad zimnego potu czy ciemno przed oczami, jakbym miała zemdleć. Dodam, że w ciągu 4 lat miałam kilka razy przypadki, kiedy prawie zemdlałam, bo jednak szybko reagowałam na to. Również prowadzę bardzo nieregularny i niezdrowy tryb życia: mało jem owoców i warzyw, nie uprawiam sportu, żyję w ciągłym stresie i częstym lęku, i mam regularne uczucie zmęczenia. Nie palę papierosów, żadnych narkotyków, rzadko kiedy wypiję alkohol. W takim razie moje pytanie brzmi jak wyżej: Co to może być? Czy to może jakiś stan przedzawałowy lub może jak wyczytałam gdzieś - nerwica serca? Proszę o odpowiedź

KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Stres a zawał serca

Nadmiar obowiązków, presja czasu, dynamiczne życie, powodują życie pod ciągłym stresem. Jego długotrwałe działanie niesie destruktywny wpływ na nasze zdrowie. Warto jednak pamiętać, aby nie obarczać stresu winą za rozwój wszystkich chorób, gdyż inne czynniki, mają w tym o wiele większy udział.

Witam serdecznie,

objawy, o których Pani pisze, mogą być związane z wieloma schorzeniami.
Przyczyny mogą być związane z chorobami układu oddechowego, sercowo-naczyniowego. Również może to być problem z kręgosłupem piersiowym, chociaż w tym przypadku jest to mniej prawdopodobne. Nie wykluczone, że objawy są wynikiem niezdrowego stylu życia.

Jednak aby postawić rozpoznanie, konieczne jest wykonanie podstawowych badań krwi (morfologii, elektrolitów, TSH), EKG oraz RTG klatki piersiowej. Być może konieczna będzie konsultacja kardiologiczna oraz wykonanie specjalistycznych badań kardiologicznych.

Badanie mogą być zupełnie prawidłowe, pomimo występujących objawów. Wówczas będzie to wskazywało na nerwicę serca.

Należy jednak pamiętać, że przy każdym bólu w klatce piersiowej, który promieniuje do pleców, żuchwy lub ręki konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza.

Pozdrawiam

Specjalista chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy