Stan przedzawałowy a jego objawy

Dzień dobry. Chciałbym się zapytać, jakie są objawy stanu przed zawałowego. Mam 56 lat i od pewnego czasu niepokoją mnie pewne objawy, których doświadczam. Tak na ogół to jestem zdrowy, tak mi się przynajmniej wydaje, bo nic specjalnie mnie nie boli, ale czasami łapią mnie dziwne bóle tak gdzieś w okolicy mostka. Odczuwam je tak, jakby coś mnie przygniatało, poza tym przy nabieraniu powietrza czuje kłucie w mostku. Po kilkunastu minutach to mija i po kilku tygodniach, a czasami i dłużej znowu to się powtarza. Zastanawiam się czy to coś poważnego, kiedyś nawet zaraz jak mi minął ból pojechałem i zrobiłem ekg serca ale nic lekarz nie zauważył niepokojącego. Chciałbym też się dowiedzieć, jaki jest puls przy stanie przedzawałowym, czy są jakieś wartości, które mówią o takim zagrożeniu? Będę wdzięczny za każdą odpowiedź.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Ze stanem przedzawałowym mamy do czynienia gdy dochodzi do niedokrwienia mięśnia sercowego, w razie nie podjęcia akcji ratowniczej może przerodzić się w dokonany zawał serca.
charakter bólu: pieczenie, uczucie zgniatania, gniecenie, ucisku z wyjątkiem bólu o charakterze "kłucia"
lokalizacja bólu: u mężczyzn najczęściej w środkowej części klatki piersiowej, moze ból promieniować do lewej ręki, żuchwy, szyi; podobne objawy mogą wystąpić u kobiet, lecz nie zawsze, bo zdarza się że u nich zawał przebiega bezobjawowo jeśli chodzi o ból, występuje natomiast osłabienie.
inne toważyszące objawy: uczucie lęku przed śmiercią; uczucie duszenie się-jak by nie można było złapać tchu; nagłe osłabienie, mogące spowodować upade

Magdalena Mroczek

Zawał serca jest bardzo poważnym stanem. Przy wystąpieniu objawów stanu przedzawałowego należy jak najszybciej udać się do lekarza, który wykona ekg i oceni poziom niektórych enzymów i parametrów z krwi. Nie wszystkie zawały da sie zobaczyć w ekg, dlatego ważna jest też ocena parametrów z krwi i stanu pacjenta. W stanie przedzawałowym serce nie otrzymuje wystarczającej ilości krwi i w klatce piersiowej pojawiają się bóle, często gwałtowne. Bóle mogą pojawiać się w czasie intensywnych ćwiczeń, kiedy wzrasta zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen. W odróżnieniu od zawału nie dochodzi jednak do martwicy kardiomiocytów.

Do objawów stanu przedzawałowego należą: ból w klatce piersiowej lub złe samopoczucie, mocny ból w rejonie ramion, szyi, żuchwy lub pleców, zmęczenie, nudności, kłopoty w oddychaniu, zawroty głowy, uczucie lęku przed śmiercią oraz nagłe osłabienie, które może prowadzić do upadku.

Ból opisywany jest jako mocny ucisk w klatce, taki jak przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów. Ból często opisywany jest też jako kłujący, promieniujący typowo do lewej części żuchwy i do szyi. U kobiet stan przedzawałowy może nie wywoływać typowych objawów i przebiegać np. głownie z uczuciem zmęczenia.

W przypadku wystąpienia bólów w klatce należy udać sie do lekarza pierwszego kontaktu natychmiast do lekarza lub zadzwonić po pogotowie. W celu oceny jak zaawansowana jest miażdzyca w naczyniach wieńcowych potrzebne są dalsze badania.