Jak odróżnić ból serca od zwykłego nerwobólu?

Witam, Mam 24 lata. Od 3 miesięcy mam ciągłe bóle serca, serce kłuje, czasem piecze, odczuwam praktycznie ciągły dyskomfort po lewej stronie klatki piersiowej. Rok temu miałam podobne, choć nieco lżejsze objawy ze strony serca. Robiłam masę badań, wszędzie wyniki w porządku. Ustalono, że te bóle plus dolegliwości jakie miałam, a także lęki to nerwica. Leczyłam się antydepresantami, wszystko minęło. 3 miesiące temu z pracy wywiozło mnie pogotowie. Miałam atak - jak to objaśnił lekarz - częstoskurczu. Od tamtej pory wszystko wróciło. Badania na serce znów zrobiłam (masa EKG, Holter, Echo i wysiłkowe) i lekarze za każdym razem mówili jednogłośnie: serce jest zdrowe, nie ma nic czego można by się było doczepić. Uspokoiło mnie to, ale na chwile. Pomimo tego, iż znów biorę leki antydepresyjne i przeciwlękowe, na punkcie serca mam bzika. Gdy tylko zakłuje, ja już jestem w stanie gotowości, pierwsza myśl to to, że czeka mnie zawał i od razu mierzę ciśnienie, trzęsąc się przy tym i prawie płacząc. Dochodzą do tego bóle brzucha, nudności, kreci mi się w głowie i jest mi słabo m.in. Wiem, że lęki te i moje zachowanie są natury psychologicznej, ale może łatwiej by mi było zapanować nad tym wszystkim gdybym mogla odróżnić kiedy boli serce, a kiedy ból jest wywołany stresem, nerwami? Bardzo proszę o radę, może jest jakiś sposób na to, abym mogla to odróżnić? Cokolwiek. Z góry dziękuję!

Witam serdecznie,
Z Twojego opisu wynika, że dwukrotnie, w dość krótkim odstępie czasu wykonano badania, które bez wątpliwości wykluczyły chorobę serca. W takim razie, każdy incydent bólowy powinnaś potraktować jako objaw zaburzeń nerwicowych. Nie ma  potrzeby różnicowania Twoich dolegliwości. Powinny one ustąpić w trakcie leczenia przeciwdepresyjnego i przeciwlękowego.
Jeśli chcesz zwiększyć szansę na całkowite wyleczenie i zapobiegać kolejnym nawrotom- równolegle zacznij psychoterapię.
Serdecznie pozdrawiam i życzę szybkiej poprawy samopoczucia.

Magdalena Mroczek

Zawał serca jest bardzo poważnym stanem. Przy wystąpieniu objawów stanu przedzawałowego należy jak najszybciej udać się do lekarza, który wykona ekg i oceni poziom niektórych enzymów i parametrów z krwi. Nie wszystkie zawały da sie zobaczyć w ekg, dlatego ważna jest też ocena parametrów z krwi i stanu pacjenta. W stanie przedzawałowym serce nie otrzymuje wystarczającej ilości krwi i w klatce piersiowej pojawiają się bóle, często gwałtowne. Bóle mogą pojawiać się w czasie intensywnych ćwiczeń, kiedy wzrasta zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen. W odróżnieniu od zawału nie dochodzi jednak do martwicy kardiomiocytów.

Do objawów stanu przedzawałowego należą: ból w klatce piersiowej lub złe samopoczucie, mocny ból w rejonie ramion, szyi, żuchwy lub pleców, zmęczenie, nudności, kłopoty w oddychaniu, zawroty głowy, uczucie lęku przed śmiercią oraz nagłe osłabienie, które może prowadzić do upadku.

Ból opisywany jest jako mocny ucisk w klatce, taki jak przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów. Ból często opisywany jest też jako kłujący, promieniujący typowo do lewej części żuchwy i do szyi. U kobiet stan przedzawałowy może nie wywoływać typowych objawów i przebiegać np. głownie z uczuciem zmęczenia.

Ponieważ w Pani przypadku wykonano wszystkie badania i były one prawidłowe, to ból prawdopodobnie wynika z zburzeń lękowych. Świadczy też o tym fakt, że ból miną przy leczeniu antydepresantami. Ból jaki Pani opisuje może wystąpić np. w atakach paniki lub w depresji. Proszę zgłosić się do psychologa, pomocne może być nauczenie się niektórych technik radzenia sobie ze stresem i psychoterapia. Można zacząć leczenie farmakologiczne, jeśli dolegliwości są bardzo silne. Samemu można stosować preparaty ziołowe np. napary z melisy.Zawał serca jest bardzo poważnym stanem. Przy wystąpieniu objawów stanu przedzawałowego należy jak najszybciej udać się do lekarza, który wykona ekg i oceni poziom niektórych enzymów i parametrów z krwi. Nie wszystkie zawały da sie zobaczyć w ekg, dlatego ważna jest też ocena parametrów z krwi i stanu pacjenta. W stanie przedzawałowym serce nie otrzymuje wystarczającej ilości krwi i w klatce piersiowej pojawiają się bóle, często gwałtowne. Bóle mogą pojawiać się w czasie intensywnych ćwiczeń, kiedy wzrasta zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen. W odróżnieniu od zawału nie dochodzi jednak do martwicy kardiomiocytów.

Do objawów stanu przedzawałowego należą: ból w klatce piersiowej lub złe samopoczucie, mocny ból w rejonie ramion, szyi, żuchwy lub pleców, zmęczenie, nudności, kłopoty w oddychaniu, zawroty głowy, uczucie lęku przed śmiercią oraz nagłe osłabienie, które może prowadzić do upadku.

Ból opisywany jest jako mocny ucisk w klatce, taki jak przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów. Ból często opisywany jest też jako kłujący, promieniujący typowo do lewej części żuchwy i do szyi. U kobiet stan przedzawałowy może nie wywoływać typowych objawów i przebiegać np. głownie z uczuciem zmęczenia.

Ponieważ w Pani przypadku wykonano wszystkie badania i były one prawidłowe, to ból prawdopodobnie wynika z zburzeń lękowych. Świadczy też o tym fakt, że ból miną przy leczeniu antydepresantami. Ból jaki Pani opisuje może wystąpić np. w atakach paniki lub w depresji. Proszę zgłosić się do psychologa, pomocne może być nauczenie się niektórych technik radzenia sobie ze stresem i psychoterapia. Można zacząć leczenie farmakologiczne, jeśli dolegliwości są bardzo silne. Samemu można stosować preparaty ziołowe np. napary z melisy.