Witam,
Objawy mogą wynikać z epizodów tachykardii zatokowej bądź częstoskurczu nadkomorowego. Oba stany zdarzają się u młodych osób zwłaszcza emocjonalnie reagujących na pewne sytuacje.
Jeśli dotąd nie wykonano warto rozważyć wykonanie badania angio-TK klatki piersiowej być może również jamy brzusznej. Nie jest to badanie obojętne dla organizmu, więc potrzebę jego wykonania należy przedyskutować z lekarzem zorientowanym w historii Pana dolegliwości.
Tak szeroka diagnostyka, jaką dotąd przeprowadzono mogła objąć już powyższe obszary oraz ocenić naczynia, w tym aortę.
Pozdrawiam
Objawy, które u Pana występują mogą być wynikiem zatokowej tachykardii bądź częstoskurczu nadkomorowego. Być może należy powtórzyć badanie 24 godzinne ekg lub przeprowadzić badanie 72 godzinne holtera, aby upewnić sie co diagnozy. Musi o tym jednak zadecydować kardiolog prowadzący.
Jeśli chodzi o objawy zawału to należą do nich:ból w klatce piersiowej lub złe samopoczucie, mocny ból w rejonie ramion, szyi, żuchwy lub pleców, zmęczenie, nudności, kłopoty w oddychaniu, zawroty głowy, uczucie lęku przed śmiercią oraz nagłe osłabienie, które może prowadzić do upadku.
Ból opisywany jest jako mocny ucisk w klatce, taki jak przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów. Ból często opisywany jest też jako kłujący, promieniujący typowo do lewej części żuchwy i do szyi.
Ponieważ w Pani przypadku wykonano wszystkie badania i były one, poza okresami tachykardii, prawidłowe, to ból prawdopodobnie wynika z zburzeń lękowych. Poza tym jest Pan bardzo młody, a duża część chorób serca występuje przeważnie u osób starszych.. Ból jaki Pan opisuje może wystąpić np. w atakach paniki lub w depresji. Proszę zgłosić się do psychologa, pomocne może być nauczenie się niektórych technik radzenia sobie ze stresem i psychoterapia. Można zacząć leczenie farmakologiczne, jeśli dolegliwości są bardzo silne. Samemu można stosować preparaty ziołowe np. napary z melisy.
Czasami nie występuje jednak stresująca nas przyczyna, a pomimo tego mogą zdarzyć się ataki paniki. Dolegliwości są bardzo nieprzyjemne, przypominają często zawał serca. Jeśli jednak wyniki badań są prawidłowe, w takim przypadku należy zastanowić się nad możliwością psychicznego podłoża dolegliwości. Jeśli badania serca były w normie nie ma sensu ich powtarzać. Proszę skonsultować się jeszcze z prowadzącym kardiologiem, aby mieć pewność, że nie ma podłoża organicznego dolegliwości.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Częstoskurcz nadkomorowy a diagnozowanie i leczenie – odpowiada Lek. Rafał Gryszkiewicz
- Co może oznaczać uczucie ucisku w klatce piersiowej? – odpowiada Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński
- Uczucie skurczów w klatce piersiowej – odpowiada Lek. Ryszard Chalecki
- Ataki serca, osłabienie, ucisk w klatce piersiowej – odpowiada Mgr Joanna Kołodziejczyk
- Co mogą oznaczać kłucia w klatce piersiowej? – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Uczucie mocnego pieczenia w klatce piersiowej – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Ból w klatce piersiowej, trzęsienie rąk, uczucie osłabienia i ucisku w głowie – odpowiada Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński
- Ucisk w klatce od pół roku – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Mocny ból w klatce piersiowej przy zaburzeniach oddychania – odpowiada Lek. Iwona Krędzielak-Manikowska
- Co oznacza ciągły ucisk w klatce piersiowej? – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
artykuły
Ekstrasystolia komorowa - przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
Ekstrasystolia komorowa to jedna z najczęściej spo
Tachykardia zatokowa - przyczyny, objawy, sposoby leczenia
Tachykardia zatokowa (częstoskurcz serca) jest zab
Tachykardia - rodzaje, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Tachykardia to forma zaburzeń rytmu serca w postac