Czy to może być jednak związane ze skokiem rozwojowym?

Witam Moja córka była szczepiona w środę czyli 4 dni temu szczepionkami zwykłymi oferowanymi przez fundusz. Córka 10 kwietnia skończy 4 miesiące. Od dnia szczepienia jest bardzo marudna ma problemy z zaśnięciem i jest płaczliwa ciężko ją uspokoić choć nie jest to niemożliwe. Czy wiązać to ze szczepieniami czy raczej jest to jakiś skok rozwojowy. Nadmienię że dziś byliśmy u pediatry i ta nie widzi nic niepokojącego.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Doskonale rozumiemy Pani obawy związane ze zdrowiem dziecka. Każdy rodzic chce jak najlepiej dla swojej pociechy, a także dbać o jej prawidłowy rozwój oraz zdrowie.

Szczepienia ochronne są bardzo ważną czynnością profilaktyczną, przeciwdziałającą wielu niebezpiecznym dla życia chorobom, głównie w wieku dziecięcym, ale również w dorosłym życiu.

Każdy organizm dziecka może inaczej reagować na dany preparat. Wszystkie szczepionki są przebadane, a wszelkie ewentualne problemy od razu zgłaszane.

W przypadku Pani dziecka mogło dojść do nałożenia skoku rozwojowego, (który akurat przypada na ten okres) oraz pewnej reakcji na szczepienie. Biorąc pod uwagę fakt, że dziecko było zaszczepione preparatami bezpłatnymi, które zawierają pełnokomórkowy krztusiec, można by rozważyć przejście na szczepionki skojarzone 5w1 lub 6w1, które zawierając formę acelularną, (czyli bezkomórkową) krztuśca. Taka szczepionka jest polecana szczególnie wcześniakom, alergikom, ale także dzieciom, które gorzej zareagowały po wcześniejszym podaniu szczepionek pełno komórkowych.

Zalecamy Pani konsultację z lekarzem pediatrą, aby oceniła ewentualny wpływ szczepienia na zachowanie Pani dziecka. Prawdopodobnie może zostać podjęta decyzja o zmianie preparatu.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://zdrowie.parenting.pl/dlaczego-warto-szczepic-dzieci-wideo

https://portal.abczdrowie.pl/kalendarz-szczepien

https://zdrowie.parenting.pl/szczepionka-5w1-choroby-wklucia-cena-sklad-skutki-uboczne-przeciwwskazania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.